Primăria Timişoara

Primarul Timișoarei cere constructorului care reabilitează Calea Bogdăneștilor să finalizeze intersecția cu bulevardul Cetății/FOTO

Dominic Fritz insistă la constructorul care se ocupă cu lucrările de pe Calea Bogdăneșilor, pentru a finaliza intersecția cu bulevardul Cetății, altă lucrare importantă care ține blocată circulația în zonă de mai multă vreme. Acum, în intersecția amintită se lucrează la înlocuirea conductei magistrale de alimentare cu apă a orașului.

De la Balta Verde până la pasajul Solventul, dar și spre strada Gheorghe Lazăr, întreaga circulație rutieră este dată peste cap, cea a tramvaielor e oprită complet, iar cea rutieră puternic afectată din cauza intersecției din zona unde se întâlnesc șantierele de pe Bogdăneștilor și Cetății. Municipalitatea este conștientă de acest lucru, iar primarul Dominic Fritz ne arată că administrația pe care o conduce e preocupată, face, iar el spune că a insistat personal pe lângă constructorul de pe Bogdăneștilor, să finalizeze lucrările în intersecția amintită.
”I-am cerut constructorului să trateze cu maximă seriozitate șantierul de pe Bogdăneștilor care afectează mii de timișoreni care locuiesc în zonă. Am insistat că e extrem de important să finalizăm intersecția cu Cetății cât se poate de repede – linii de tramvai, semafoare, carosabil. Lucrarea avansează și a început schimbarea ultimei conducte vechi din intersecție. Conducta din poze face parte din magistrala de apă a Timișoarei și va fi reabilitată așa cum sunt și celelalte rețele edilitare din acest proiect. Dincolo de intersecție, pe segmentul până la Alexandrescu, se lucrează acum la terasamentele pentru fundația liniei. La finalizarea proiectului, tramvaiele vor putea vira de pe Cetății pe Bogdăneștilor și vor circula pe o linie dublă înierbată, în axul bulevardului”, a anunțat Fritz.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Sânnicolau Mare, cel mai bogat oraş din judeţul Timiş în 2025, urmat de Jimbolia

Sânnicolau Mare a avut, în 2025, cele mai multe venituri dintre cele opt oraşe ale…

60 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 3 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 03.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

2 ore ago

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

13 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

13 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

15 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

15 ore ago