Administratie

Speranțe deșarte pentru unii adversari înverșunați. Primarul Dominic Fritz nu e în situația celui de la Lugoj

Prefectul de Timiș, Mihai Ritivoiu, a ”ucis” din nou speranțele veșnice ale fostului primar al Timișoarei, Nicolae Robu, de a-l lăsa fără post pe cel care i-a luat funcția, Dominic Fritz, pe motiv de cetățenie germană și domiciliu în alt oraș decât Timișoara. Nu se pune problema încetării mandatului, așa cum a fost în cazul lui Claudiu Buciu, la Lugoj, este o cu totul altă speță, iar instanța de judecată s-a pronunțat deja în legătură cu situația respectivă, spune oficialul.

Nu vă gândiți la o încetare a mandatului pentru primarul Timișoarei, a repetat, vineri, încă o dată, prefectul de Timiș, Mihai Ritivoiu. Discuția a revenit din nou în prim plan odată cu anunțul terminării mandatului primarului de Lugoj, Claudiu Buciu, înainte de termen, din cauza schimbării domiciliului în Germania, pentru o lună și jumătate.

Sunt reglementări legale diferite, subliniază prefectul.

Este un cu totul alt subiect, mi-am făcut temele și aici. N-am să intru în subiect, este deja unul de cancan, eu vreau să vă spun că domnul Buciu a candidat ca și cetățean roman, unde trebuie să ai domiciliul și faci dovezile în baza legilor și Codului Administrativ. Legea 115 din 2015 spune că cetățenii UE care au domiciliul ori reședința în România au dreptul de a alege și a fi aleși în aceleași condiții că și cetățenii români, cu îndeplinirea prevederilor prezentei legi. Domnul primar Fritz a candidat că cetățean german, în baza Legii 115, și de aici putem să ajungem la o altă discuție. Este o speță total diferita, asupra căreia și-a spus cuvântul Biroul Electoral de Circumscripție. Mandatul de primar a fost validat de către instanța de judecata, iar prefectul nici nu poate să altereze o decizie a instanței în acest sens” a spus Mihai Ritivoiu.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

14 ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

14 ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

15 ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

15 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

15 ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

16 ore ago