Timp liber

Festivalul Lubeniței va avea loc la Gottlob în 14 și 15 august

Festivalul Lubeniței revine la Gottlob și în acest an. Evenimentul dedicat produsului care a făcut cunoscută comuna timișeană în toată țara va avea loc în zilele de 14 și 15 august, informează organizația Turism Timiș.

Lubenița va fi sărbătorită cum se cuvine și în acest an la Gottlob. În 14 și 15 august va fi o nouă ediție a Festivalului Lubeniței. Vizitatorii vor avea parte, dinmcolo de degustări răcoroase, de un adevărat regal: spectacole de muzică și dans, întreceri sportive, expoziții și momente culinare, toate pregătite de organizatorii evenimentului – Primăria Comunei Gottlob alături de producători locali.

În acest an, festivalul va coincide cu sărbătoarea a 250 de ani de atestare documentară a localității. Casa de Cultură, muzeul și școala din localitate sunt doar câteva dintre instituțiile implicate în derularea evenimentelor, alături de acestea fiind prezenți și operatorii din industria ospitalității care pregătesc diferite oferte legate de produsul agricol sărbătorit.

Unul dintre momentele cele mai apreciate ale festivalului va fi, din nou, Parada majoretelor, desfășurată în cadrul evenimentului.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

10 ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

10 ore ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

12 ore ago

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…

12 ore ago

Cum va fi vremea în ultimul weekend din 2025

După ce luna decembrie a fost mult mai caldă ca de obicei, cel puțin până…

14 ore ago

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

17 ore ago