Sport

Bogdan Andone, drum bun şi cale bătută! Schimbare de antrenor la Poli

Cel mai prost început de sezon din istoia actualei echipe în liga secundă a adus în cele din urmă şi la demiterea antrenorului, care ţinea însă de post cu dinţii. După plecarea oamenilor din Druckeria, care astfel îşi asumau rezultatele, Andone, rămas fără susţinere, a fost îndepărtat uşor de la cârma Politehnicii Timişoara.

Conducerea clubului a anunţat astăzi rezilirea contractului cu tehnicianul care a adus 15 jucători, însă echipa nu marcase şase partide la rând.

„Pe mine, la Poli m-au convins să vin în primul rând cei din Druckeria, cei mai devotaţi suporteri ai unei echipe din România. Unii care nu doar ca îşi declară dragostea pentru echipă, ci îşi cheltuie şi banii pentru ea. Şi pentru că aceşti oameni şi-au dat demisia din Consiliul de Administraţie, am decis ca în spirit de solidaritate cu ei să plec şi eu. Sper ca odată cu plecarea mea, se vor investi banii care au fost promişi în vară, când am venit eu la echipă. Ar fi păcat ca lupta dusă de cei din Druckeria în cei zece ani de la înfiiţarea acestui proiect frumos să fie în van”, a spus tehnicianul care nu a impresionat deloc, de fapt a dezamăgit crunt în a doua „descălecare” în Banat!

Andone spune că echipa începea să joace, însă probabil doar el a văzut asta: „Poate părea ciudat pentru cei care se uită doar la puncte, dar echipa începuse să joace. Iar adversarii din ultimele meciuri pot confirma asta. Dar pentru viitorul echipei, care are nevoie de bani, eu plec. Sper ca lucrurile să se schimbe urgent şi Poli să aibă rezultate. Este nevoie de preşedinte, este nevoie de o conducere profesionistă, iar jucătorii să simtă susţinerea clubului. Le urez baftă celor care vin la echipă!”, a mai declarat Bogdan Andone.

La începutul săptămânii viitoare, clubul va veni cu mai multe veşti legate de staff-ul Politehnicii Timişoara. Până atunci, funcţia de antrenor interimar îi revine lui Toni Foale, cel care a fost alături de echipe de când a început proiectul, adică de 10 ani.

 

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

2 ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

2 ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

3 ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

3 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

3 ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

4 ore ago