Timp liber

În weekend, la Jebel, va avea loc a doua ediţie a Festivalului “Efta Botoca”

În acest weekend, la Jebel, se va desfăşura a doua ediţie a festivalului-concurs dedicat unui „fiu al comunei”, celebrul violonist Efta Botoca. Prima ediţie a avut loc în anul 2019, dar din cauza pademiei în următorii doi ani nu a mai fost organizat.

Primăria și Consiliul Local Jebel, în parteneriat cu Consiliul Județean Timiș și Asociația Pro Datina organizează, în data de 25 septembrie, Festivalul – Concurs Național de Muzică Instrumentală, “Efta Botoca”. Manifesatrea va avea loc în Casa Națională din Jebel care poartă numele celebrului violonist. Vor avea recitaluri, cu ocazia festivalului, Liliana Laichici, Mariana Deac, Elena Jurjescu, Felicia Stoian, Radu şi Ilie Vincu, Marius Cîrnu, Mădălin Luca, Gabriel Popescu, Taraful Pro Datrina şi Ansamlul “Căluşerii” din Jebel.

Considerat de mulţi iubitori de folclor drept cel mai mare violonist al Banatului, Efta Botoca s-a născut în 23 septembrie 1925, într-o familie de paori din Jebel și s-a stins din viaţă în 1991, când încă nu împlinise 66 de ani. El a avur o vastă activitate pe tărâmul folclorului autentic, acompaniind unii dintre cei mai mari artişti români şi concertând pe toate scenele mari din ţară, dar şi peste hotare.

 

Share
Published by
Dana Popa

Recent Posts

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

25 de minute ago

Asociația „Andrei suntem toți” – acolo unde copilul este văzut, ascultat și sprijinit

Copiii au nevoie de mai mult decât informație și reguli. Au nevoie să fie văzuți,…

51 de minute ago

Programul întreruperilor de curent electric pentru săptămâna viitoare, la Moşniţa Nouă

Reţele Electrice Banat a anunțat programul întreruperilor de curent pentru zilele viitoare la Moşniţa Nouă.…

O oră ago

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

16 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

19 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

20 de ore ago