Administratie

Terenul privat de lângă Piața Iosefin, folosit ca parcare clandestină, scos la vânzare. Administratorul pieței cere cumpărarea acestuia

Cei care obișnuiau să parcheze pe terenul nefolosit din vecinătatea Pieței Iosefin vor avea parte de o surpriză, în perioada următoare acesta urmând să fie îngrădit, fără să se mai permită accesul acolo. Informația a fost transmisă pe adresa de mail a celor de la Piețe SA, la pachet cu propunerea din partea proprietarilor, de a-l vinde.

Ideea realizării acolo a unei parcări, dar una amenajată, era lansată în urmă cu două luni de directorul Piețe SA, Liviu Cocean. Acum a venit răspunsul, anunță acesta.

”Acum 2 luni făceam un apel “Să dăm o șansă dezvoltării Pieței Iosefin”, prin care evidențiam faptul că reprezintă o PRIORITATE ZERO intensificarea și materializarea demersului de dobândire a terenului vecin Pieței Iosefin și valorificarea sa, pentru dezvoltarea acestei piețe de tradiție per ansamblu. Astăzi, pe adresa de mail a PIEȚE S.A. a sosit o propunere din partea noilor proprietari ai parcelei, comunicându-ne astfel că ar avea disponibilitatea vânzării acestui teren. Există și un motiv de îngrijorare. În adresa primită suntem informați că urmează ca terenul să fie împrejmuit în perioada următoare, nemaipermițându-le astfel utilizatorilor pieței accesul, fie că vorbim aici de cei care îl folosesc pentru aprovizionare sau de timișorenii aflați la cumpărături”, a anunțat Cocean.

Ce demers va face acesta? Va transmite pe adrea Consiliului Local Timișoara propunerea de cumpărare a respectivului teren. Cocean spune că doar cumpărând acel teren și amenajând acolo o parcare pe care societatea pe care o conduce să o administreze, piețele se vor putea lupta cu supermarketurile.

„În acest sens, luni, la prima oră, vom transmite datele primite către autoritatea tutelară, Consiliul Local al Municipiului Timișoara, pentru această achiziție atât de necesară. Ne asumăm totodată, costurile cu amenajarea parcării și administrarea acesteia. Doar așa putem avea o șansă în competiția cu supermarketurile. Având speranța materializării acestui demers în cel mai scurt timp posibil, vă așteptăm să vă faceți cumpărăturile în frumoasa Piață Iosefin, unde veți putea găsi produse naturale, autentic românești, dar și produse exotice de import!”, mai scrie Cocean.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Timișoara întâlnește Brașovul sub panou

Baschetbaliștii violeți înfruntă Corona Brașov, în etapa a 13-a a Ligii Naționale. Partida va avea…

3 ore ago

A venit și anunțul oficial. Impozitul pe clădirile rezidențiale ale persoanelor fizice se majorează la Timișoara cu aproximativ 79 la sută

Joi, municipalitatea anunța că este nevoită să retragă proiectul de hotărâre de stabilire a taxelor…

3 ore ago

Sâmbătă, la ora 12, vor suna sirenele la Timișoara

Ziua de 20 decembrie este una specială pentru Timișoara. Sâmbătă, la ora 12, în întreg…

6 ore ago

Constructorii de la Stadionul LEGO se mută la interior. Se realizează compartimentări, tencuieli, instalații electrice și sanitare/VIDEO

Lucrările la stadionul Eroii Timișoarei nu se opresc în această perioadă. Viceprimarul Ruben Lațcău anunță…

6 ore ago

Solidaritate academică! UPT sprijină formarea a peste 20 de profesori din universitățile ucrainene

Proiect profesional transfrontalier. Universitatea Politehnica Timișoara, prin Departamentul de ID/IFR și Educație digitală (DeL), a…

6 ore ago

Lucrările pe tronsonul Margina – Holdea din autostrada A1 au ajuns la jumătate din total/Foto

Anul 2025 se va încheia cu aproximativ jumătate din lucrările de pe tronsonul lipsă, Margina…

8 ore ago