Administratie

Dominic Fritz plătește amenda la Curtea de Conturi ”pe persoană fizică”. Colegii săi au vrut să facă o chetă pentru a aduna banii

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, spune că va plăti amenda de 1.500 de lei, primită de la Curtea de Conturi, pe ”persoană fizică”, deși problema apărută, care a dus la sancțiune, nu ar fi fost produsă de el. Conform edilului, sancțiunea a fost dată pentru că ar fi fost întârziată livrarea de către angajații municipalității a unor documente, din cauza volumului foarte mare de lucru al acestora.

Dominic Fritz afirmă că nu e supărat, că nu îi condamnă pe colegii săi și că înțelege de ce a apărut situația. Primarul mai spune că o parte din colegii săi a dorit să organizeze o chetă, pentru a se aduna banii pentru plata amenzii. A refuzat, iar acum spune că va plăti din buzunarul său suma.

”În cazul acestei amenzi răspunsul este destul de simplu, a fost cerut un număr foarte mare de documente, colegii fiind ocupați cu un număr enorm de alte lucruri, chiar mulți mi-au spus că niciodată nu a mai fost un volum atât de mare cerut, au întârziat și au predat târziu aceste documente. În acest caz conducătorul instituției este amendat cu 1.500 de lei. Am spus că facem chetă, dar plătesc eu pe persoană fizică această amendă. Nu știu dacă e legal, așa că mai bine fac chetă în cadrul familiei mele. Aici nu am nimic de reproșat nimic colegilor, pentru că știu cât de mult au muncit pentru aceste controale. Dacă au fost câteva documente care nu au fost puse la dispoziție în timp, pentru mine e, dacă vreți să spuneți așa, o soluție „solomonică”, sunt un jucător de echipă. Pentru mine pentru 1500 de lei am atâtea lucruri de făcut pentru timișoreni, mai bine plătesc 1500 de lei și mergem mai departe”, a anunțat Fritz în cadrul unei emisiuni la un post timișorean de televiziune.

În urmă cu scurt timp, angajaţii Curţii de Conturi a efectuat un nou control la PMT, iar pentru că anumite acte nu au ajuns la aceștia în timpul cerut de lege, au aplicat amenda legală, adică 1500 de lei conducătorului unității administrative.

Edilul șef al Timișoarei a mai spus că va crea, în spațiile rămase libere după mutarea Direcției Fiscale, o cameră specială pentru a găzdui persoanele de la diferitele instituții, care vin în control la primărie, controalele de acest tip fiind mai numeroase ca niciodată.

Share
Published by
Marcel Hoster
Tags: amenda

Recent Posts

Transfer de senzație! Dublu campion al României și câștigător al Cupei, în alb-violet

Vorbim de cel mai important transfer al anului la Politehnica. Un jucător cu un CV…

51 de minute ago

Descoperire terifiantă! S-a sinucis în apartamentul închiriat

Astăzi, 19 ianuarie 2026, polițiștii Secției 5 Urbane Timișoara au fost sesizați de către o…

O oră ago

Transfer util! Un tânăr de 18 ani, cu partide în Liga 2 vine la Politehnica

Întărire la mijloc, dar și „problema juniorului” rezolvată! Mijlocașul Raul Ailenei (18 ani) a semnat…

2 ore ago

Nu scăpăm de nopți cu ger! În Banat, vremea va reintra în normal spre weekend

Săptămâna a început cu o noapte extrem de geroasă în toată țara, iar temperaturile vor…

3 ore ago

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

6 ore ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

6 ore ago