Politica

László Tőkés se întoarce la Timişoara pentru comemorarea evenimentelor din 1989

Pastorul László Tőkés va fi prezent, pe 15 decembrie, la Timişoara, unde va participa la mai multe evenimente dedicate revoluţiei din 1989.

În decembrie anului 1989, când o demonstrație de solidaritate cu pastorul reformat László Tőkés, persecutat de poliția politică, s-a transformat într-o revoltă populară îndreptată împotriva dictaturii comuniste. Memoria celor care au contribuit la eliberarea orașului și la declanșarea revoluției române va fi cinstită în data de 15 decembrie, la ora 16.00, într-o adunare în fața bisericii reformate din centrul Timișoarei (str. Timotei Cipariu nr. 1, colț cu P-ța Sf. Maria), unde se vor aprinde lumânări şi se depun coroane în locul de unde a pornit schimbarea.

În aceeşi zi, de la ora 16.30 se va organiza un forum cu titlul: “Timișoara 33 – Privire spre ȋnceputuri”, în sala „Újvárossy Ernő” din incinta palatului reformat. La dezbatere vor participa: László Tőkés, președintele Consililului Național Maghiar din Transilvania, Gabriel Andreescu, politolog, profesor, directorul Noii Reviste de Drepturile Omului, Tamás Lönhárt, istoric, conferențiar universitar la UBB Cluj-Napoca, Florian Mihalcea, jurnalist, președintele Societății Timișoara, Előd Kincses, avocat, publicist. Moderator va fi politologul Zsolt Szilágyi, fost deputat în parlamentul român.

De la ora 13 va avea loc în sala „Újvárossy Ernő” o conferință de presă susținută de fondatorii Asociației „15 Decembrie – Zi a Solidarității Române-Maghiare” (László Tőkés, Gabriel Andreescu, Előd Kincses, Florian Mihalcea, Zsolt Szilágyi), în cadrul căreia va fi prezentată și ediția românească a cǎrții Platformei Europene pentru Memorie și Conștiință (The Platform of European Memory and Conscience – PEMC).

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

13 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

15 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

17 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

18 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

18 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

19 ore ago