Opinii

“Uniunea personală” PSD – PNL sub comanda lui Marcel Ciolacu

De ceva timp, de facto, PNL trăieşte alături de PSD într-un fel de „uniune personală” sub conducerea lui Marcel Ciolacu. M-am oprit la această sintagmă şi fiindcă ieri tocmai ce am aniversat „Mica Unire” de la 1859. unire care s-a concretizat de fapt în 1862, timp de trei ani Moldova şi Ţara Românească trăind în „uniunea personală” a lui Alexandru Ioan Cuza, existând două parlamente, două guverne etc. Se mai îndoieşte cineva că adevăratul şef al PNL n-ar fi acum Marcel Ciolacu? De exemplu, nu mai departe decât zilele trecute, Ciolacu a ordonal liberalilor să se debaraseze de Nicuşor Dan, iar PNL-iştii s-au conformat, atacându-l în haită pe primarul Capitalei.

E drept, Ciolacu e ajutat şi de o anumită conjuctură. De facto, PNL a fost condus mult timp de Klaus Iohannis, iar preşedinţii de jure, imediat ce nu mai erau utilizabili, erau aruncaţi peste bord, având sau nu „echipe câştigătoare” în spate şi pe Rareş Bogdan pe rol de DJ. Şi acum Nicolae Ciucă este doar o mascotă ridicol de îmbăţoşată. Care, la fel ca predecesorii săi, nu va mai conta în momentul în care îşi va pierde funcţia de premier. (Nici acum nu prea are putere în partid, darămite fără funcţie!). „Master of puppets”-ul de la Cotroceni adoarme încet, dar iremediabil în irelevanţă, cu cât se apropie finalul mandatului.

Lucian Bode, cel care revendica la un moment dat şefia informală a partidului, s-a scufundat rapid în propria incompetenţă (se poate traduce şi prostie), eşecul Schengen şi mai ales în scandalul plagiatului. Evident că în orice ţară care pretinde că nu e bananieră sau condusă de un juntă cu epoleţii mai mult sau mai puţin la vedere, un ipochimen precum Bode zbura de mult timp din guvern. Pardon, nici nu ajungea ministru. În România e nevoie şi de astfel de personaje bizare şi chiar şi Ciolacu are trebuinţă de el în PNL.

Total derutaţi de ce li se întâmplă şi de teama de-a nu fi alungaţi de la măcelărie, „căţeii” PNL-iştii, cu excepţia unor schelălăieli, fac tumbe în jurul noului stăpân, Ciolacu, fostul gonaci al lui Omar Hayssam şi vâslaş al lui Dragnea. Fiindcă, în pofida zicerilor unor fost premier, cu mai bine de două decenii în urmă, chiar mai este de furat din măcelărie. Asta a mai rămas din ceea ce se pretinde cel mai vechi şi glorios partid de pe eşichierul politic românesc. Nulităţile, combinagii, demagogii au confiscat formaţiunea şi i-au pus-o pe tavă lui Ciolacu. Disputa de idei s-a transformat în grohăieli şi execuţii sumare. Cui nu-i convine este marginalizat pe la Oradea sau aiurea.

Ca atare, după ce-şi va fi făcut şi Ciucă datoria şi va trebui să dispară, cred că PNL-iştii n-ar m ai trebui săs se chinuie şi să treacă de la starea de facto la cea de jure, alegându-l preşedinte pe Ciolacu, consfiinţind şi formal „uniunea personală”. Iar în câţiva ani, drept mulţumire poate şi PSD îşi va schimba numele în PSL (partidul social liberal). Şi uite aşa se va pune în practică şi vechea promisiune a lui Iohannis: „Fără PESEDE!”.

P.S. N-o fi Ciolacu Cuza, dar nici Gheorghe Flutur, Rareş Bogdan, Bode, Alina Gorghiu etc. adunaţi la un loc nu ajung la glezna lui Mihail Kogălniceanu.

 

Share
Published by
Ino Ardelean

Recent Posts

Aveți grijă la apometre! Fără a fi izolate pot îngheța

Aquatim readuce în atenția clienților o serie de recomandări importante pentru protejarea instalațiilor de apă…

O oră ago

Lucrări complexe la Liceul Henri Coandă. Investițiile depășesc 30 de milioane de lei

Lucrările de reabilitare efectuate la campusul Liceului Henri Coandă sunt în curs de derulare. Investiția,…

O oră ago

Judecătorii CCR puşi de PSD blochează încă o dată reforma pensiilor speciale ale magistraţilor

Curtea Constituţională nu a luat nici astăzi o decizie pe legea privind pensiile magistraților, după…

2 ore ago

Puterea apei în Banatul Montan

În sud-vestul României, în județul Caraș-Severin, există un sistem hidroenergetic complex care alimentează Reșița și…

3 ore ago

Mașină răsturnată într-un canal, în Timiș. Mai multe victime din cauza unui șofer beat

Un bărbat în vârstă de 39 de ani a condus un autoturism pe DN 59B,…

3 ore ago

Ultimele condamnări sonore în Timiș au fost pentru finanțarea clubului Poli Timișoara. Iosif Armaș e bine-mersi

Nu cunosc mulți condamnați penal, dar câțiva au ajuns să tragă ponoase ajutând-o pe Poli.…

6 ore ago