Turul I din Cupa României de handbal programează un meci pe teren propriu pentru echipa bănăţeană. Alb-violeții vor fi gazde pentru CSM Bacău, miercuri, 15 februarie, la ora 17.00, la sala Constantin Jude.
Primul tur al Cupei României se dispută în manșă unică. Ambele echipe vin după victorii în campionat: Timișoara – Suceava 37-31, Bacău – Oradea 36-29.
„Dacă privim prin prisma rezultatului direct din turul campionatului, Bacăul este un adversar accesibil, dar cred că va fi un meci mai greu decât cel cu Suceava. Bacăul are jucători mai experimentați, în vreme ce Suceava avea o echipă tânără ce juca un handbal în viteză, pe care noi am reușit să-l contracarăm. Acum, va fi total alt meci, pentru că Bacăul joacă altceva din punct de vedere tactic. Spuneam că adversarul din Cupă are handbaliști cu experiență, așa încât ne trebuie altă abordare. Jucând acasă, ne dorim să câștigăm mai mult decât orice. Atenția ni se îndreaptă către meciul de Cupă, deși trebuie să recunoaștem că obiectivele noastre sunt legate mai mult de parcursul din campionat”, a spus Mihai Rohozneanu, antrenor principal SCM Poli.
La 25 noiembrie 2022, echipa viola și CSM Bacău remizau în Liga Națională, la sala Constantin Jude, după un meci cu multe goluri și cu diferențe de scor foarte mici, 35-35 (17-18).
Aruncarea simbolică de start a partidei de mâine va fi oferită de Costel Pantilimon, noul manager general al fotbaliștilor de la Politehnica Timișoara.
Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…
Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…
A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…
Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…
Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…
Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…