În data de 11 februarie, polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au depistat pe DJ 591A, între localitățile Sânmihaiu Român și Diniaș, un bărbat, în vârstă de 51 de ani, care transporta material lemnos, din specia fag alb, cu un vehicul cu tracțiune animală, fără a deține acte de proveniență legală.
De asemenea, pe vehiculul cu tracțiune animală nu era montată plăcuța cu numărul de înregistrare și nici elemente reflectorizante, iar în urma testării cu aparatul etilotest a conducatorului vehicului a rezultat o alcoolemie de 1,10 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Bărbatul a fost sancționat contravențional cu suma de 5.000 de lei, conform art. 19 alin. 2 lit. c din Legea nr. 171/2010, iar întreaga cantitate de material lemnos a fost confiscată și predată Districtului Silvic Lighed (Pădureni).
Totodată, acesta a fost sancționat contravențional cu suma de 1.305 lei, conform OUG 195/2002Rep, privind circulația pe drumurile publice.
Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…
Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…
Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…
Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…
Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…