Consiliul Judeţean Timiş

Două centre speciale de educație din Timiș vor fi reabilitate cu fonduri din PNRR. Consiliul Județean Timiș a semnat contractele de finanțare

Administrația județeană semnat contractele de reabilitare cu finanțare din PNRR pentru Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Constantin Păunescu din Recaș și pentru Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică din Găvojdia.

CJ Timiș a depus, în luna octombrie 2022, 13 proiecte pentru a obține finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Componenta C5 – Valul renovării, solicitând în total suma de 80.819.887,7 lei fără TVA. Inițiativele vizează renovarea energetică a mai multor obiective de infrastructură educațională, administrativă și de îngrijire și asistență pentru persoanele cu dizabilități.

Joi au fost semnate două contracte de finanțare depuse în runda a doua. Astfel, la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Constantin Păunescu din Recaș vor fi executate lucrări de reabilitare termică a clădirii și de modernizare a sistemelor de instalații, inclusiv cu sisteme alternative de producere a energiei termice și electrice din surse regenerabile. Totodată se va realiza termoizolarea pereților exteriori, a acoperișului și a soclului, precum și schimbarea instalației de încălzire, modernizarea instalației de apă caldă și a celei electrice și nu în ultimul rând, va fi montat un sistem de climatizare cu recuperare de căldură. Valoarea totală a acestei investiții este de  5.897.812,04 lei fără TVA.

Cel de-al doilea proiect pentru care s-a semnat contractul de finanțare va asigura renovarea energetică moderată a clădirii Corp C1 – Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică din Găvojdia. Și în acest caz vor fi executate lucrări de reabilitare termică a clădirii și de modernizare a sistemelor de instalații din clădire. Dintre lucrările prevăzute, amintim: termoizolarea pereților exteriori, a acoperișului și a soclului; înlocuirea în totalitate a tâmplăriei; modernizarea instalației de încălzire și a celei de iluminat artificial; dotarea clădirii cu un sistem de ventilație centralizat și cu unul de climatizare tot centralizat; utilizarea de surse regenerabile;  realizarea unui sistem de ventilație/climatizare cu recuperare de căldură. Valoarea totală eligibilă a investiției este de  4.388.291, 69 lei fără TVA.

Toate aceste lucrări vor contribui la creșterea eficienței energetice, la consolidarea seismică și la reducerea riscului la incendiu, conferind, astfel, un grad de siguranță sporit. Continuăm seria investițiilor pornite din bugetul județului și căutăm în permanență surse noi de finanțare„, spune Alin Nica, președintele Consiliului Județean Timiș.

Sumele prezentate sunt pentru cheltuielile eligibile finanțate 100% prin PNRR, la care se adaugă valoarea TVA aferentă cheltuielilor eligibile, sumă asigurată din bugetul de stat.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

11 ore ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

14 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

15 ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

16 ore ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

16 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

16 ore ago