Invatamant

Universitatea Politehnica Timișoara a devenit prestator de servicii energetice pentru localități

Instituțiile publice vor putea primi consultanță din partea Universității Politehnica Timișoara în managementul implementării proiectelor de eficiență energetică. Instituția s-a atestat ca „Societate Prestatoare de Servicii Energetice pentru Localități”, fiind prima universitate din România cu această calitate.

UPT a lansat oferta universității către potențialii beneficiari, aceștia fiind Consiliile Județene, Primăriile, Regiile autonome.  La lansare a participat și Cristian Ilie, director al Direcției de Eficiență Energetică din Ministerul Energiei, dar și reprezentanți ai autorităților locale și județene din zona de vest a țării.

În deschiderea evenimentului, rectorul Universității Politehnica Timișoara, Florin Drăgan, a mulțumit participanților care au răspuns invitației UPT, subliniind că instituția pe care o conduce e un partener de încredere nu doar pentru mediul economic, ci și pentru administrație oferind, prin expertiza pe care o are, partea de consultanță, atât în ceea ce privește componenta științifică, cât și atragerea de resurse și managementul proiectelor, aceasta înscriindu-se în linia pe care a adoptat-o de deschidere și mai puternică spre societate și binele comunității.

În continuarea reuniunii, moderate de Viorel Ungureanu, directorul Institutului de Cercetare pentru Energii Regenerabile – ICER, Cristian Ilie, directorul Departamentului de Eficiență  Energetică din Ministerul Energiei, a felicitat Universitatea Politehnica Timișoara, prima instituție de învățământ superior din România care s-a acreditat ca prestatoare de servicii în domeniul managementului energetic al localităților și a prezentat multiplele oportunități de finanțare de care pot beneficia primăriile pentru proiecte referitoare la eficienţa energetică.

În continuare, Andrei Ceclan, din partea Societății Auditorilor și Managerilor Energetici din România – SAMER, a vorbit despre importanța din ce în ce mai mare a noii profesii de „manager energetic”, despre provocările generate de tranziția energetică, dar și despre importanța soluțiilor inovative care trebuie să vină din partea universităților.

Din partea Consiliului Județean Timiș, domnul Bogdan Ghelbere, absolvent al Universității Politehnica Timișoara, a subliniat importanța know-how-ului și a suportului științific venit din partea UPT, care are atât specialiști, cât și expertiză pentru realizarea de proiecte, crescând astfel gradul de absorbție a fondurilor aflate la dispoziția primăriilor, iar din partea Primăriei Timișoara, viceprimarul Ruben Laţcău a amintit despre penuria de expertiză, nu doar în domeniul managementului energetic, ci și într-o serie de alte domenii, menționând rolul Universității Politehnica Timișoara, care are și specialiști și expertiză în suplinirea tuturor acestor lipsuri.

Oferta Universității Politehnica Timișoara ca societate prestatoare de servicii energetice în domeniul managementului energetic pentru localități a fost prezentată de Nicolae Muntean, directorul Centrului de Cercetare „Controlul Conversiei și Stocării Energiei”, care a menționat legislația în domeniu, a abordat studii de caz, a amintit expertiza, specialiștii și dotările de care dispune UPT, dar și experiența în redactarea de proiecte, atragerea finanțărilor naționale și europene, precum și în managementul proiectelor.

Tot în cadrul deschiderii, academicianul Ion Boldea, cadru didactic al Universității Politehnica Timișoara, a vorbit despre „Etica în profesie”, după care a urmat o masă rotundă în cadrul căreia domnul Cristian Ilie, directorul Departamentului de Eficiență  Energetică din Ministerul Energiei a răspuns întrebărilor reprezentanților autorităților locale legate în special de oportunitățile de finanțare pe programe referitoare la energie.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Programul de lucrări al SDM în ziua de 19 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

22 de ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

24 de ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

24 de ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

24 de ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

o zi ago