Economic

Mediul de business timișorean și Capitala Culturală, promovate în Portugalia

O delegație de afaceri timișeană a Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș se află în Portugalia unde participă la un Forum de Afaceri și întâlniri B2B la Porto, oraș înfrățit cu Timișoara, principal centru industrial al țării și al doilea ca importanță după Lisabona. Luni, delegația timișeană a participat la evenimentul de promovare a capitalei culturale europene, susținut de primarul Timișoarei, Dominic Fritz.

La întâlnire au fost prezenți Ioana Bivolaru, ambasadorul României în Portugalia și consilierul economic și comercial Adela Fedorca, directorul general al Asociației Antreprenorilor Portughezi (AEP) și Consul Onorific al României la Porto, Paolo Vaz, directorul Institutului Cultural Român din Lisabona, Dinu Gîndu, reprezentanți ai administrației, ai mediului cultural-artistic și comunității de afaceri din regiunea Porto. Din delegația română a făcut parte și Ștefan Voinea, director adjunct al Direcției de Relații Externe a Camerei de Comerț și Industrie a României.

Evenimentul de prezentare s-a încheiat cu un moment artistic de excepție susținut de Romanian Chamber Orchestra.

Delegația camerală este condusă de președintele CCIA Timiș, Florica Chiriță.

Forumul de Afaceri care a urmat a reunit peste 25 de companii din Regiunea Porto din domeniile de interes ale oamenilor de afaceri timișeni, respectiv: industrie alimentară, agricultură, medical, HoReCa, comerț, servicii – fiecare companie timișeană având 3-4 parteneri de discuție.

În deschiderea Forumului, președintele CCIAT a făcut o prezentare a principalilor indicatori economico-sociali ai județului Timiș și a locului onorant pe care acesta îl ocupă în context național, reiterând totodată eficiența parteneriatului între cele două organizații camerale, care a condus la contacte de afaceri bilaterale stabilite în cadrul evenimentelor economice organizate la Porto și Timișoara.

Concluziile de închidere a Forumului au fost prezentate de primarii celor două orașe, de ambasadorul României în Portugalia, de Directorul General al AEP și de Președintele CCIAT. Misiunea economică timișeană în Portugalia a fost organizată de CCIAT și AEP, cu implicarea Camerei de Comerț și Industrie a României, ca acțiune în cadrul Acordului de Colaborare dintre CCIA Timiș și Asociația Antreprenorilor Portughezi, semnat la Porto, în aprilie 2018, odată cu semnarea acordului de înfrățire dintre orașele Porto și Timișoara.

Share
Published by
Marcel Hoster
Tags: cciatporto

Recent Posts

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea multi…

5 minute ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

48 de minute ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

4 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

5 ore ago

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

21 de ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

21 de ore ago