Echipa de baschet a oraşului îl va avea în lotul pentru sezonul viitor pe Victor Legoșin, un jucător de 23 de ani din Republica Moldova. Victor nu este la prima experiență în România: el a mai jucat pentru CSM Focșani, în sezonul recent încheiat.
Legoșin are cetățenia română și este eligibil ca jucător autohton. Născut la 1 aprilie 2000, Victor Legoșin joacă pe postul de extremă și are prezențe în naționalele Republicii Moldova, în mai multe reprezentative juvenile, dar și la nivel de seniori.
La CSM Focșani, în sezonul 2022/2023, baschetbalistul a jucat 21 de partide cu medii de 4.6 puncte și 2.4 recuperări, în 16 minute și 4 secunde jucate pe meci.
Leii din Banat se despart de Alexandre Maticiuc. Jucătorul născut la Monte Carlo a semnat primul său contract de baschetbalist profesionist la formația bănăţeană, în vara anului trecut, după ce a jucat câteva sezoane în campionatul universitar american, NCAA 2.
Patru tineri baschetbaliști formați la Centrul de Juniori al clubului vor face parte, sezonul viitor, din echipa de seniori. Cei patru sunt componenți ai formației de juniori U18, care luna trecută obținea medaliile de bronz în Campionatul Național.
Ei sunt: Roland Stanciu și Robert Jude, care au semnat primele lor contracte de jucători profesioniști, Şerban Horga și Pavle Stajic.
În Timișoara, într-o lume în care educația și binele copiilor devin tot mai mult o…
Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…
De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…
Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…
Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…
Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…