Politica

Un amendament al lui Alfred Simonis salvează opt milioane de lei pentru Programul TM 2023/Update. Fritz transmite mulţumiri deputatului PSD

Ordonanța de Urgență a Guvernului privind reducerea cheltuielilor bugetare în toate unitățile administrativ teritoriale însemna şi o tăiere a opt milioane de lei destinate de Primaria Timişoara Programului TM 2023. Tăiere care a şi fost votată în Consiliul Local. Un amendament depus de preşedintele interimar al Camerei Deputaţilor, Alfred Simonis, aduce aceşti bani înapoi la program,

Ordonanța de Urgență a Guvernului care prevede reducerea cheltuielilor bugetare în toate unitățile administrativ teritoriale a fost modificată astăzi pentru a salva Programul Timișoara Capitală Europeană a Culturii. Camera Deputaților a aprobat un amendament depus de preşedintele PSD Timiş, deputatul Alfred Simonis, prin care prevederile OUG nu se aplică pentru cheltuielile aferente susținerii desfășurării Programului național Timișoara Capitală Europeană a Culturii.

“Am luat această inițiativă pentru a nu periclita implementarea tuturor proiectelor culturale aflate în plină desfășurare, anularea multora dintre ele având un puternic impact negativ asupra imaginii României. Primarul Dominic Fritz vorbea de curând despre tăieri bugetare de aproximativ 8 milioane de lei din banii destinați evenimentelor culturale însă de azi, ca urmare a amendamentului votat în Camera Deputaților, aceste reduceri de cheltuieli nu mai sunt necesare”, a declarat Simonis.

Update. Fritz îi mulţumeşte lui Simonis

Primarul Dominic Fritz consideră că Ordonanţa austerităţii rămâne o greşeală a Guvernului. Totuşi îi mulţumeşte lui Alfred Simonis pentru amendament.

“Această ordonanță a austerității a fost și rămâne o greșeală. Pentru a rezolva problema bugetului de stat nu trebuie să te atingi de bugetele locale, nu trebuie să ne forțezi pe noi să tăiem de la curățenie, reparații la drumuri, iluminat stradal dar și de la cultură. Mă bucur că măcar pentru Capitală Culturală am rezolvat această problemă și putem să cheltuim banii noștri așa cum credem că este bine. Cred că faptul că domnul președinte al Camerei Deputaților, Alfred Simonis, a introdus acest amendament arată că a înțeles gravitatea situației și că interesul orașului este să avem evenimente culturale de calitate, să nu tăiem din ele. Îi multumesc. Capitala Culturală este un obiectiv strategic în spatele căruia trebuie să ne adunăm, indiferent de opțiunile noastre politice”, a transmis Fritz

 

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Cât de mult folosiți Inteligența Artificială? UVT vrea părerea studenților pe această temă

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) derulează un nou studiu de percepție din seria de…

2 ore ago

O nouă microședință de plen la CLT. A fost aprobată lansarea cererii de finanțare a reabilitării la Generală 16

O ședință blitz, de două minute, a Consiliului Local Timișoara, a rezolvat problema ”legislativă locală”…

3 ore ago

Lucrările de reabilitare a căii ferate dintre Timișoara Est și Ronaț Triaj au ajuns la 20 la sută/FOTO

Pe un alt lot din traseul de cale ferată dintre Caransebeș și Arad, din zona…

3 ore ago

Județul Timiș, promovat cu succes timp de mai multe zile în capitala Serbiei

Cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, echipa Visit Timiș, în parteneriat cu asociația HORETIM au încheiat…

3 ore ago

În câteva zile demarează lucrările de extindere la patru benzi a drumului județean dintre DN 69 și Sânandrei

În scurt tip, drumul care leagă DN 69, Timișoara – Arad, de Sânandrei intră în…

3 ore ago

Un celebru medic din Timișoara este încă judecat pentru un accident în urma căruia o persoană a murit, produs în 2018

Unul din cei mai cunoscuți medici din Timișoara, și nu numai de aici, încă așteaptă…

5 ore ago