Eveniment

Cazarma U va găzdui un spectacol de dans și teatru, pus în operă cu utilizarea tehnologiei digitale și a elementelor de realitate augmentată

Un spectacol de dans și teatru care aduce în prim-plan unele dintre poveștile captivante ale orașului Timișoara și ale cartierului Giroc, care se desfășoară într-un dans al evoluției, învăluit în amintiri ale evoluției tinerilor care au realizat Revoluția din ’89, organizat sub titlul de „Patrimoniul sub reflectoare – un salt în libertate” esare loc duminică seara, de la ora 22, la Cazarma U. Spectacolul este parte a Spotlight Heritage Timișoara, parte a programului cultural național „Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023”.

Evenimentul invită publicul să facă un salt înapoi în timp, sub forma unui moment de respect adus tinerilor și studenților care au făcut saltul către libertate. Povestea lor va fi spusă utilizând tehnologii digitale inovatoare, precum proiecțiile 3D de tehnologie mixtă și a elementelor de realitate augmentată, realizate de studenți și profesori ai Universității Politehnica Timișoara.

Evenimentul este realizat de Universitatea Politehnica Timișoara în parteneriat cu Magnum Dance Sport Team, Fundația Triade, împreună cu Muzeul Național al Banatului și va avea loc pe data de 23 iulie 2023, la Cazarma U, începând cu ora 22:00.

Interpretarea artistică se bazează pe muzica compusă de Dan Simion, coregrafia și regia lui Diana și Raul Avram, dramaturgia lui Mariana Boșneac, dezvăluite și prin versurile lui Robert Șerban, o simfonie de cuvinte, muzică și mișcare ce evocă esența locurilor și a oamenilor din orașul de pe Bega.

Intrarea este liberă.

Pentru participare și mai multe informații doritorii pot obține informații și online, la adresa https://bit.ly/spotlight-timisoara-un-salt-în-libertate .

Spotlight Heritage Timișoara / Patrimoniul sub reflectoare este o inițiativă culturală digitală a Universității Politehnica Timișoara realizată în parteneriat cu Muzeul Național al Banatului, parte a Programului Cultural Timișoara 2023 Capitală Europeană a Culturii. Proiectul cultural este co-finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, Consiliul Județean Timiș, Ministerul Culturii, EEA and Norway Grants prin proiectul Inside.

Componentele digitale ale proiectului sunt accesibile online la adresa https://spotlight-timisoara.eu/ și prin aplicațiile mobile care pot fi descărcate din magazinele Android și Apple, căutând „Spotlight Timișoara”.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Timișul rămâne cu rata șomajului la 1 la sută

În ciuda problemelor economice care ar putea duce la concedieri importante, Timișul se menține la…

30 de minute ago

Ziua Culturii Naționale va fi sărbătorită la Universitatea de Vest Timișoara

Facultatea de Arte și Design (FAD) din cadrul Universității de Vest din Timișoara (UVT) celebrează…

37 de minute ago

Politehnica va disputa șapte partide amicale, trei dintre ele în Antalya cu adversari străini

Gata vacanța și pentru Politehnica. Alb-violeții se reunesc astăzi, luni, 12 ianuarie, la Baza Sportivă…

46 de minute ago

Călătorii au votat: STPT și-a făcut treaba în zilele de iarnă și ger

Cei care folosesc deplasarea cu mijloace de transport în comun în Timișoara apreciază că operatorul…

O oră ago

Piedone, Dominic Fritz și-un primar din Crans Montana

Când într-o noapte la clubul Colectiv din București au murit 64 de persoane în urma…

5 ore ago

CSC Dumbrăvița începe de luni pregătirea pentru salvare

Singura divizionară secundă din Timiș - CSC Dumbrăvița - își va începe pregătirea de iarnă…

23 de ore ago