Direcția de Drumuri și Poduri Timișoara a emis ordinul de începere a lucrărilor pentru investiția de finalizare a centurii sud, a lucrărilor rămase neefectuate de constructorul italian cu care a fost reziliat contractul de execuție, pentru întârzierile imense și lipsa de mobilizare de pe șantier. Lucrările ar putea fi terminate chiar și în șase – șapte luni, spune ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu.
Vineri a fost semnat ordinu de începere a lucrărilor.
”În primul rând azi a fost emis ordinul de începere pentru Centura Sud. Am făcut acea licitație, după ce a fost anulat contractul existent, azi am dat ordin de începere a lucrărilor. Avem acel constructor român, grupul UMB, care a primit ordin de începere a construcției. De luni se pot apuca de organizarea de șantier, de săptămâna viitoare vor lucra așa cum îi știm 12 luni, sunt convins spre jumătate, la șase șapte luni”, a declarat Grindeanu.
El a vorbit și despre alt proiect cu probleme, cel al descărcării de pe A1, la Sânandrei
”Mai e o lună pentru a vedea progres pentru descărcarea de la Sânandrei, și-au descentralizat foarte mult activitatea. Au făcut contracte cu alte companii, le-au declarat la DRDP. Vreau să văd progres vizibil în următoarea lună, dacă vor face treabă. Dacă nu, intrăm pe scenariul de pe centura sud”, a mai spus ministrul, prezent la Timișoara.
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…