Lucrările pe DJ 691, din zona trecerii peste calea ferată de la Giarmata, sunt în continuare blocate, din cauza lipsei unui aviz. Ca o veste bună, în maxim două săptămâni va fi așternut stratul final pe întreaga lungime a tronsonului 2 din drumul de legătură Timișoara – A1, anunță cei de la Consiliul Județean Timiș.
”S-a turnat cel puțin un strat de asfalt pe toate cele patru benzi ale DJ 691 între SOCAR și autostradă!”, conform lui Alin Nica, șeful CJ Timiș.
Un număr de opt echipe a lucrat pe șantier, iar rezultatul este că în cel mult două săptămâni va fi turnat stratul definitiv de asfalt pe toată lungimea tronsonului amintit.
Se circulă fluid, fără blocaje, iar în cel mult 2 săptămâni vom avea toate staturile de asfalt și vom lucra la semnalizare. Constructorul s-a mobilizat exemplar, a distribuit eficient cele 8 echipe aflate simultan pe șantier și iată că rezultatele nu au întârziat să apară”, spune Nica.
Momentan se montează separatoarele de sens de tip Jersey pe tronsonul pe care s-au turnat toate cele trei straturi de asfalt.
Din păcate, lucrările la trecerea cu calea ferată de la Giarmata nu au început încă din cauză că mai este necesare încă un aviz, cel de la Autoritatea Feroviară Română.
Lângă terenul de antrenament al celor de la Politehnica Timișoara se instalează o serie de…
Primăria Timișoara merge înainte cu propriul spital, municipal, pe care îl propune comunității, alături de…
Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) informează că, în perioada 27 februarie, ora 04.00 –…
Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie concediaţi în urma Ordonanţei…
La doar două zile de la aprobarea unei rectificări bugetare și transferul unor sume de…
Cetățenii interesați de regulile de construire pentru o anumită zonă din oraș le pot consulta…