Sport

Timișoara devine capitala scrimei. Peste 170 de floretiști din peste 30 de țări, așteptați la turneele-satelit de Cupă Mondială

Timișoara va deveni, la finalul acestei săptămâni, capitala mondială a scrimei. Pentru prima dată în istorie, pe malurile Begăi vor fi organizate două turnee-satalit de Cupă Mondială, seniori. Peste 170 de sportivi din peste 30 de țări diferite vor lua parte la Memorialul „Romeo Pellegrini” și Memorialul „Tudor Petruș”, care se vor desfășura în perioada 23-24 septembrie, în Sala „Constantin Jude”.

Federația Internațională de Scrimă, prin Federația Română de Scrimă, cu ajutorul CSU Politehnica Timișoara și a Universității Politehnica Timișoara vor organiza, în premieră națională la Timișoara, două turnee satelit de Cupă Mondială. Memorialul „Romeo Pellegrini” și Memorialul „Tudor Petruș” vor avea loc în perioada 23-24 septembrie 2023, în Sala „Constantin Jude”.

Nu mai puțin de 178 de sportivi s-au înscris la cele două turnee satelit de floretă, feminin și masculin. Sunt floretiști care vin din peste 30 de țări (Argentina, Armenia, Austria, Chile, Croația, Spania, Franța, Marea Britanie, Israel, Italia, Jamaica, Arabia Saudită, Lituania, Republica Moldova, Puerto Rico, România, Senegal, Serbia, Slovacia, Suedia, Turcia, Ucraina, SUA, Venezuela, Brazilia, Coasta de Fildeș, Finlanda, Grecia, Ungaria, Polonia), de pe patru continente diferite.

Sâmbătă, 23 septembrie, de la ora 9, va începe Memorialul „Romeo Pellegrini”, cel destinat băieților. Iar duminică, 24 septembrie, de la aceeași oră, în scenă vor intra floretistele. Printre invitații speciali ai competițiilor se numără și Laura Badea, campioană olimpică la Atlanta, în 1996, dar și Roxana Scarlat, multiplă campioană mondială.

Cele două turnee satelit de Cupă Mondială sunt organizate de Federația Internațională de Scrimă, prin Federația Română de Scrimă, cu ajutorul CSU Politehnica Timișoara și al Universității Politehnica Timișoara. Întrecerile sunt finanțate de Primăria Timișoara, prin Centrul de Proiecte al Municipiului Timișoara, iar printre parteneri se numără și Consiliul Județean Timiș.

Cupa României la floretă

Înaintea celor două turnee-satelit, la Baza sportivă nr. 2 a Universității Politehnica Timișoara se va desfășura Cupa României la floretă. Întrecerile destinate seniorilor, masculin și feminin, atât individual, cât și pe echipe, vor avea loc în 21 și 22 septembrie 2023.

CSU Politehnica Timișoara deține titlul de câștigătoare a Cupei României la masculine, pe echipe.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Majoritatea românilor cred că e nevoie de o reformă administrativ-teritorială. Doar votanţii AUR cred contrariul

Potrivit BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a VIII-a, realizat în perioada 2-6 martie 2026,…

16 minute ago

A început sezonul alergiilor… cum le putem gestiona. Sfaturi de la medicii de la „Clinicile Noi”

Odată cu venirea primăverii și cu apariția polenului în aer începe și sezonul alergiilor sezoniere,…

33 de minute ago

INCHIDERE PROIECT „E-SCALATOR – Elevatorul social si civic” SMIS 311359 finanțat din Fondul Social European+, prin Programul Educație și Ocupare 2021-2027

Fundația Serviciilor Sociale Bethany în parteneriat cu Asociația TIMAR, anunță finalizarea implementarii proiectului „E-SCALATOR –…

3 ore ago

La Giroc merge şi legat cu sârmă! Când tandemul Simonis – Popoviciu confundă oamenii cu gunoaiele

Uşi legate cu sârmă (la propriu), fire electrice ieşite, plafoane dând să cadă. Cam aşa…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 16 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 14.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago

PSD a decis să voteze bugetul, dar va introduce mai multe amendamente. Sorin Grindeanu i-a trimis o scrisoare acidă lui Ilie Bolojan

Membrii Consiliului Național al PSD, întruniţi duminică în şedinţă, au decis ca PSD să voteze…

16 ore ago