Societatea care se ocupă de administrarea Cimitirului Eroilor a fost amendată cu nu mai puțin de 60.000 de lei pentru dezastrul pe care l-a făcut în locația amintită. Firma a depozitat în locul respectiv cantități imense de deșeuri, probabil bazându-se pe faptul că aparținătorii nu dau prea des pe acolo.
Poliția Locală Timișoara a aplicat o sancțiune de 60.000 de lei societății comerciale Denis Alex, care administrează Cimitirul Eroilor. În urma controlului, polițiștii locali au constatat că, în calitate de deținător de deșeuri, societatea nu a respectat obligația de a colecta separat deșeurile rezultate din activitatea pe care o desfășoară. Au fost găsite cantități mari de deșeuri amestecate, respectiv, vegetale, pământ, plastic și reciclabile. Societatea a fost sancționată pentru încălcarea prevederilor OUG 92 /2021 privind regimul deșeurilor.
Societatea a mai fost sancționată cu amendă de 2.500 de lei pentru depozitări clandestine de deșeuri în incinta Cimitirului Stuparilor, aflat tot în administrarea acesteia. Sancțiunea a fost aplicată în baza HCL 346/2022.
Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…
Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…
România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…
Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…
Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…
Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…