Sport

Rugbiştii s-au pregătit la… Cerneteaz pentru meciul de la Baia Mare

SCM USV Timișoara va întâlni campioana en titre, CSM Știința Baia Mare, în cea de-a doua semifinală a Ligii Naționale. Înfruntarea va avea loc în manșă unică, la Arena Zimbrilor din Baia Mare, sâmbătă, 25 noiembrie, de la ora 13,00.

Jucătorii lui Valentin Calafeteanu și Valentin Popîrlan s-au antrenat astăzi pe terenul din Cerneteaz,echipă d efotbal din Liga 5, așa cum s-a întâmplat și marți. Ei au ales această soluție deoarece terenul stadionului Gheorghe Rășcanu nu a rezistat condițiilor meteo din ultima perioadă. După ședința de pregătire, echipa a plecat spre Baia Mare.

La primul sezon de la revenirea din Franța, pilierul Alex Țăruș își dorește să câștige trofee în tricoul Timișoarei: „Ar fi o bucurie nemaipomenită să revin acasă cu o cupă, cu un campionat câștigat. O luăm meci cu meci și sperăm să ajungem acolo. Baia Mare are o grămadă bună, puternică. Le-am urmărit meciurile din cupele europene și știm detaliile. Sperăm să ne facem treaba, așa cum ne-am făcut-o și la meciul cu Steaua, în Cupa României!”.

Echipa bănăţeană a jucat precedentul meci la finalul lunii trecute, semifinala de Cupă (23-21, cu Steaua, în deplasare), în vreme ce jucătorii din Baia Mare au fost implicați în ultimele săptămâni în Rugby Europe Super Cup, unde au dat cea mai mare parte a selecționatei Lupii României.

În prima fază a campionatului, cele două echipe au împărțit victoriile, fiecare câștigând acasă: 22-14 pentru alb-violeți, la 22 aprilie, și 40-10 pentru maramureșeni, la 27 mai.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Alfred Simonis respinge informațiile despre „palatul” său: „Nu este casa mea, ci o investiție imobiliară”

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, susține că imobilul din Moşniţa Nouă prezentat recent în…

11 ore ago

Liderul PSD Timiș nu știe ce va decide partidul pe tema continuării la guvernare: ”Dinamica politicii românești e una aparte”

Președintele PSD Timiș, Alfred Simonis, nu poate spune ce decizie va lua partidul asupra continuării…

11 ore ago

Contractul pentru proiectarea și execuția noului stadion al Timișoare merge înainte. Județul va contribui cu aproximativ 25 de milioane de euro

Contractul pentru execuția noului stadion al Timișoarei merge înainte, nu au fost depuse contestații, a…

12 ore ago

COMUNICAT PRIVIND FINALIZAREA PROIECTULUI INTITULAT „DOTAREA UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT DIN COMUNA GHIRODA, JUDEȚULTIMIȘ”

COMUNA GHIRODA, cod fiscal: 5517220, cu sediul în Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Strada Victoria, nr.…

12 ore ago

Primăria Timișoara vrea să ofere către Administrația pentru Sănătate și Educație, pe zece ani, clădirea cumpărată pe Treboniu Laurian

Municipalitatea timișoreană cere acordul consilierilor locali pentru a ceda administrarea clădirii istorice achiziționate pe strada…

15 ore ago