Social

Descoperirea Timișoarei prin programul de Treasure Hunt a fost un succes/Foto

Tinerii cu vârsta între 14 și 20 de ani au putut descoperi Timișoara prin intermediul unor acțiuni de tip Treasure Hunt, desfășurate în oraș. Asociația CDPP – Centrul pentru Dezvoltare Personală și Profesională a desfășurat în anul 2023 o serie de activități de acest tip, care au vizat promovarea patrimoniului cultural din Timișoara.

Activitățile au fost dedicate elevilor, dar și studenților cu vârste cuprinse între 14 și 20 de ani, și au făcut parte din proiectul Descoperim prin Treasure Hunt

Proiectul a reușit să promoveze, prin intermediul metodei non-formale Treasure Hunt, educația în ceea ce privește istoria și patrimoniul cultural din Timișoara.

Organizatorii au pregătit pentru participanți materiale în care prezintă 10 locații din oraș, iar tinerii au aflat traseul pe care trebuie să meargă pe baza indiciilor. Peste 120 de persoane au luat parte la aceste evenimente interactive.

Un astfel de Treasure Hunt a durat între 2 și 3 ore, în funcție de cât de bine s-a descurcat fiecare echipă. Evenimentele au adresat și un mix de elemente de escape room, treasure hunt și explorare urbană care au pus participanții în postura unor personaje principale într-un scenariu atent construit, cu scopul de a prezenta patrimoniul cultural într-un mod cât mai interactiv.

Cei 120 de participanți au parcurs un total de 400 de kilometri, explorând 10 obiective culturale din Timișoara. Cu ajutorul unui material de prezentare, aceștia au explorat orașul într-un mod interactiv, contribuind astfel la consolidarea cunoștințelor lor despre istorie și patrimoniu.

Proiectul „Descoperim prin Treasure Hunt” a generat un impact semnificativ, ajungând la 10.106 de persoane. Această cifră reflectă nu doar vizualizări, ci și expunerea extinsă către un public divers.

Start ONG este un program lansat de Kaufland România și implementat de Asociația Act for Tomorrow. Domeniile vizate sunt: educație, social, mediu, sănătate, cultural.

Valoarea totală a programului este de 500.000 de euro. Programul Start ONG este cel mai simplificat instrument de finanțare comunitară destinat ONG-urilor tinere, instituțiilor publice de învățământ preuniversitar și grupurilor informale/de inițiativă.

CDPP – Centrul pentru Dezvoltare Personală și Profesională are ca scop principal dezvoltarea continuă, personală, academică, culturală și profesională a persoanelor de toate vârstele (elevi, studenți, tineri, adulți etc.). Misiunea centrului este aduce o completare sistemului educațional formal abordând o perspectivă nouă, unică și diferită astfel încât să sprijine dezvoltarea persoanelor, atât pe plan personal, cât și profesional, prin realizarea de sesiuni de formare, activități și programe non-formale.

Share
Published by
Marcel Hoster
Tags: Timişoara

Recent Posts

Programul de lucrări al SDM în ziua de 31 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 31.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

4 minute ago

Motive de îngrijorare! Rezultate Simulare Evaluare Națională 2026, cu o treime de note sub cinci. Nici Timișul nu face excepție

Rezultatele la Simulare Evaluare Națională 2026 au fost anunțate în cursul zilei de astăzi. Datele…

13 ore ago

Timişoreanul Marin Popescu a fost numit consilier al ministrului Educației, Mihai Dimian

Începând de luni, 30 martie, Marin Popescu, fost inspector şcolar general, dar și coordonator al…

13 ore ago

Au demarat primele lucrări la reabilitarea zonei Piața Traian/FOTO

Lucrările care vor transforma total zona Piața Traian și străzile adiacente au demarat. Viceprimarul Ruben…

14 ore ago

Indemnizațiile de șomaj se plătesc mai devreme, înainte de Paști

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Timiș anunță că, în contextul Sărbătorilor Pascale,…

14 ore ago

Timișoara va avea din toamnă echipă masculină în liga de elită de volei

Au dominat categoric turneul care a dat biletele pentru primul eșalon valoric. Evoluție perfectă în…

16 ore ago