Prim-divizionara de rugby SCM USV Timişoara şi-a stabilit lotul pentru sezonul 2024. Acesta păstrează structura celui din sezonul 2023, după ce un număr de 15 jucători au semnat prelungirea de contract, în această lună.
Este vorba despre Marius Simionescu, Vlad Neculau, Stephen Shennan, Kemal Altinok, Digo Mosese, Feofaaki Holoia, Dănuț Jipa, Khvicha Jgerenaia, Dorin Lazăr, Robert Murariu, Andrei Mureșan, Malcolm Onsando, Corrado Ștețco, Sebastian Vasilovici și Sebastian Sîrbu.
„Imediat după instalarea antrenorului Mugur Preda, staff-ul tehnic și cel administrativ s-au întâlnit pentru a stabili ceea ce urmează să facem. Iată că, în nici două săptămâni, am reușit să conturăm lotul, astfel încât să abordăm anul 2024 cu stabilitate și certitudini. În funcție de bugetul de care vom beneficia, este posibil să mai facem o mutare sau două, dar structura de bază a lotului și a staff-ului tehnic este clară”, a spus Dănuț Borzaș, manager SCM USV Timișoara.
Valentin Popârlan va fi în continuare antrenor secund, iar Eugen Căpățână va face parte din echipa de pregătire fizică, dar va continua să fie și jucător.
„Căpă” nu se afla la final de contract, situație în care se mai găsesc Gabriel Rupanu, Alexandru Țăruș, Alexandru Bucur, Ciprian Chiriac, Aleksandre Kalmakhelidze, Tevita Manumua, Lucian Mureșan, Joji Sikote, Tiqe Iliesa, Giorgi Tedoradze și Melvin Mumbi, toți urmând să continue în alb-violet.
Vă amintim, Mihăiță Lazăr a pus capăt carierei sportive, iar Alin Conache și-a exprimat intenția de a pleca. Pe de altă parte, echipa bănăţeană i-a transferat de la Steaua pe Dragoș Ser și Daniel Plai.
Staff-ul va fi completat de preparatorul fizic Bogdan Almăjan, kinetoterapeutul Radu George și medicul Ionuț Inoveanu.
Formația timişoreană se va reuni la 15 ianuarie, dar fără jucătorii care vor fi convocați la echipa națională pentru Rugby Europe Championship, nume ce urmează a fi anunțate.
Adunarea Generală a Membrilor CCIA Timiș a decis marți, cu unanimitate de voturi, menținerea actualului…
Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a…
Consilierii județeni timișeni au aprobat, marți, renunțarea la calitatea de membru al Asociației de Dezvoltare…
Primăria Timișoara anunță că a început marți, dezafectarea unei parcări realizate fără drept, de o…
Consiliul Județean Timiș vrea să ceară de la Municipiul Timișoara patru obiective din oraș, aflate…
În jurul orei 12:40, ISU Banat a fost anunțat despre producerea unui accident feroviar în…