Consiliul Judeţean Timiş

Extinderea DJ 691 e 90% finalizată, dar intră … puțin pe etapizare din POR Vest

Proiectul de extindere la două benzi pe sens pentru DJ 691, porțiunea de la ieșirea din Timișoara până la nodul de urcare pe autostrada A1 de la Giarmata, intră … puțin pe etapizare. În acest moment, lucrarea e realizată în proporție de 90%. restul lucrărilor ar trebui plătite din bugetul Consiliului Județean Timiș, dar se speră la recuperarea banilor tot din fonduri europene.

Imposibilul a fost la un pas de realizare și șantierul de lărgire a DJ 691 să ”consume” toți banii europeni. Chiar și așa, lucrările au fost în cea mai mare parte finalizate, ultimele date arată că șantierul a ajuns la 90% din total. Chiar și așa, recepția nu va avea loc în perioada imediat următoare. Termenul de preluare a ambelor tronsoane este programat înainte de 30 iunie 2024.

Acum CJT trebuie să plătească din bani proprii diferența, iar la asta a contribuit și impunerea de limite la plățile bugetare de către Guvernul Ciolacu la finalul anului trecut. Speranța CJT este să recupereze și banii respectivi prin etapizare pe noul POR Vest.

”Restul de plată, de lucrări, care se realizează în 2024, le vom suporta din bugetul nostru. Este adevărat că se depune pe un program de finanțare, e posibil să recuperăm o parte din sumă. Nu pot să vă spun cât este restul de realizat pentru că se calculează”, a anunțat consilierii județeni, la ședința de plen extraordinară de marți, Marcel Marcu, directorul Direcției de Buget-Finanțe din cadrul CJT

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

15 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

16 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

16 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

16 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

17 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

19 ore ago