Administratie

Garda de Mediu Timiș a amendat o persoană fizică, cu 15.000 de lei, pentru colectarea de deșeuri fără autorizație

O persoană fizică s-a ales cu o amendă de 15.000 de lei pentru că se ocupa cu activitatea de colectare de deșeuri, fără a deține autorizație în acest sens. Sancțiunea vine după un control al Gărzii de Mediu.

Comisarii Gărzii de Mediu, Comisariatul Județean Timiș, au efectuat un control la o persoana fizică, care desfășura activități de colectare deșeuri, fără a deține autorizație de mediu. Pentru cele constatate s-a aplicat o sancțiune contravențională, în valoare de 15.000 lei și s-a interzis desfășurarea activități de colectare deșeuri. De asemenea,  s-a dispus salubrizarea amplasamentului și predarea deșeurilor către un operator autorizat.

Atragem atenția asupra faptului că în conformitate cu OUG 92/2021 privind regimul deșeurilor, cu modificări si completări ulterioare art 34 prevede următoarele: ,, toate unitățile sau întreprinderile care desfășoară activități de colectare, salubritate, tratare a deșeurilor sunt obligate să obțină o autorizație/autorizație integrată de mediu emisă de către autoritățile competente pentru protecția mediului˝, transmit cei de la Garda de Mediu.

Nerespectarea prevederilor legale, constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 5.000 lei la 15.000 lei, pentru persoanele fizice, și de la 40.000 lei la 60.000 lei, pentru persoanele juridice.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Mitoman, şarlatan, parașutat de grupuri de interese oculte. Nicolae Robu îi răspunde în stilu-i caracteristic lui Dominic Fritz

Aşa cum era de aşteptat, fostul primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-a răspuns succesorului său,…

8 ore ago

Dominic Fritz le cere PSD-iştilor să se delimiteze de intimidările la care este supusă jurnalista Emilia Şercan

Președintele USR, Dominic Fritz, le-a cerut celor din PSD să se ”delimiteze public și imediat…

9 ore ago

„Vitezist” pe treisferturi! Jucător din Africa de Sud, al treilea transfer pentru SCM USV Timișoara

Câștigătoarea Cupei și Supercupei României în 2025, SCM USV Timișoara, continuă campania de transferuri. După…

13 ore ago

Școala Generală 7 va avea peste doi ani un nou corp de clădire cu patru etaje

Primăria Timișoara a depus, marți, cererea pentru finanțare europeană a proiectului de extindere a Școlii…

15 ore ago

Front comun in fața ANI. USR anunță: “Interpretarea legii de către ANI în cazul Paulei Romocean este complet disproporționată și absurdă”

Filiala județeană Timiş a USR se adaugă celor care contestă informațiile despre incompatibilitatea viceprimarului Timișoarei,…

15 ore ago

Accident grav pe centura ocolitoare! Un șofer a rămas încarcerat/Update. Conducătorul auto a murit

Marți 13, zi cu ghinion pe șoselele din Timiș. Accident grav pe centura ocolitoare a…

16 ore ago