Administratie

Rețelele electrice din spitalele Primăriei Timișoara sunt supravegheate permanent

Având în vedere căldura de afara și consumul ridicat de electricitate, Primăria Timișoara și conducerile celor trei spitale din subordine monitorizează starea echipamentelor și a rețelei de electricitate pentru a interveni prompt în cazul unor eventuale defecțiuni sau avarii.

Pe fondul temperaturilor extrem de ridicate și al consumului de energie mai mare, există riscul ca rețeaua să se supraîncălzească și să cedeze, iar preocuparea municipalității și a spitalelor este de aasigura continuitatea serviciilor medicale în astfel de situații.

Până în prezent, nu s-au înregistrat întreruperi de curent la spitale, dar pentru avarii fiecare spital este dotat cu generatoare care pot funcționa autonom, astfel încât activitățile medicale esențiale să nu fie întrerupte. Spitalul Clinic Municipal dispune de 12 grupuri electrogene, pregătite să intre în funcțiune imediat în caz de nevoie la Clinicile Noi, Oncologie, ORL, Obstetrică, Maxilo-faciale, Oftalmologie, Dermatovenerologie, ASCAR și la sediul administrative al spitalului.

La Spitalul de Copii, în cazul supraîncălzirii rețelei, pot fi activate generatoare la Pediatrie, la blocul operator al secției Chirurgie și la Neuropsihiatrie Infantilă, iar Spitalul Victor Babeș dispune de două generatoare. Personalul medical este instruit și pregătit să gestioneze situațiile de urgență, astfel încât pacienții să nu fie afectați de posibilele întreruperi de curent.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Primăria Timișoara vrea să dea în închiriere un spațiu central de 1,2 milioane de lei unei asociații din Giarmata, care susține integrarea comunității rome

Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…

10 ore ago

Medicii, afectați de burnout. Dorel Săndesc: ”Contribuie oboseala psihică și impactul psihic al unui mediu nesigur, plin de tensiune, ostil”

Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…

11 ore ago

Preşedintele USR Timiş, Sorin Șipoș: AUR a dat mâna cu sistemul pentru pensiile speciale

Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…

11 ore ago

Incendii după incendii, vineri, în Timiș

Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…

12 ore ago

Fisură în conducta de gaz, cea mai probabilă cauză a exploziei de la Poliția Lugoj/VIDEO

Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…

14 ore ago

Lucrările la pasajul de la strada Polonă, preconizate să înceapă în februarie sau martie

Luna februarie, în funcție de condițiile meteo, ar putea aduce demararea lucrărilor ample de reconstrucție…

15 ore ago