Social

Garda de Mediu Timiș a dat 90 de amenzi în primele nouă luni ale anului

Garda de Mediu Timiș a acordat, în primele nouă luni ale acestui an, amenzi de aproape jumătate de milion de lei. De asemenea, a suspendat activitatea firmelor verificate în zece cazuri.

În perioada 01.01.2024-30.09.2024, Garda Națională de Mediu Comisariatul Județean Timiș a efectuat un număr de 734 de inspecţii planificate și neplanificate. Dintre acestea 112 au fost planificate. De asemenea, au fost efectuate inspecţii pentru respectarea condiţiilor impuse în actele de reglementare în 61 de cazuri.

Garda de Mediu Timiș a mai efectuat șapte inspecţii în urma autosesizării Gărzii Naţionale de Mediu și 163 de controale în urma unor reclamații. Împreună cu alte autorități au fost realizate 141 controale.

Pentru nerespectarea prevederilor legislaţiei de mediu, în cadrul controalelor au fost aplicate următoarele sancțiuni: sancţiuni contravenționale principale – 132, amenzi aplicate – 90 în valoare totală de 414.9000 lei, avertismente – 42. Complementar au avut loc 10 suspendări de activitate.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Doi infractori notorii printre membrii fondatori ai partidului lui Călin Georgescu

Tribunalul București a admis, luni, cererea de înregistrare a Partidului „România Românilor”, formaţiune despre care…

2 ore ago

SCM Timișoara vrea să organizeze turneul Final 4 al Cupei României

Clubul SCM a înaintat Federației Române de Handbal o ofertă de organizare a turneului final…

4 ore ago

Săcălazul va avea, în premieră, creșă. La Moșnița va crește numărul de grupe funcționale

Două comune periurbane ale Timișoarei vor beneficia de susținere financiară în vederea oferirii de suport…

4 ore ago

Douăzeci de noi locuri de parcare sunt amenajate în Piața Consiliul Europei

Terenul public aflat în fața clădirii cunoscute ca și Centrul Financiar-Bancar, din Piața Consiliul Europei,…

5 ore ago

O asociere de firme condusă de Construcții Erbașu va primi 211 milioane de lei pentru reabilitarea a 13 kilometri de rețea de termoficare

O asociere condusă de societatea Constucții Erbașu a fost declarată câștigătoare a contractului de modernizare…

5 ore ago

Trei regiuni istorice din România își consolidează colaborarea în cadrul rețelei IGCAT: parteneriat pentru promovarea națională prin gastronomie

Gastronomia ne „leagă” pe toți. Harghita, Banat și Dobrogea au oficializat semnarea unui Acord de…

6 ore ago