Politica

Dominic Fritz: USR va contesta renumărarea voturilor la Înalta Curte şi va sesiza instituțiile europene

Dominic Fritz a anunţat că USR va contesta decizia BEC de renumărare a voturilor la Înalta Curte şi va sesiza instituțiile europene. El a spus că nu a existat o contestație până la termenul limită, iar rezultatul alegerilor a fost atestat de peste 150.000 de delegați din toate partidele.

Prim-vicepreşedintele USR Dominic Fritz a anunțat, joi seara, că USR va contesta decizia Biroului Electoral Central (BEC) de renumărare a voturilor la Înalta Curte, precum și instituțiile europene.

„Vom contesta decizia BEC la Înalta Curte, vom sesiza instituțiile europene, inclusiv Comisia de la Veneția despre aceste lucruri. Facem apel la toate partidele politice să nu participe la această șaradă”, a afirmat Fritz.

Dominic Fritz a precizat că Marcel Ciolacu a pierdut aceste alegeri, a recunoscut înfrângerea.

„Acest rezultat a fost atestat de peste 150.000 de delegați din toate partidele, care în toate secțiile din țară au semnat că această numărare a fost corectă. Nu a existat o contestație până la termenul limită. Acuma ideea că un grup mic de oameni, mulți dintre ei personal auxiliar pe la prefecturi ar putea să numere într-un timp scurt și să ajungă la un rezultat mai adevărat este halucinantă. Este clar că un pierzător încearcă la masa verde să schimbe rezultatul înregistrat la vot duminică”, a adăugat Fritz.

El a susținut că „toată lumea știe că nu este posibilă această renumărare nici măcar până duminică, pentru că am înțeles că în unele BEJ-uri s-a comunicat că până duminică”.

„Rezultatul este urmare a unei numărări riguroase din partea a peste 150.000 de delegați care au fost instruiți pentru acest lucru, în care și-au asumat cu semnătură, din toate partidele. Acest proces nu poate fi înlocuit acum peste noapte de alți oameni despre care nimeni nu știe cine sunt și după aia să acceptăm că acel nou rezultat să fie rezultatul corect”, a mai declarat Fritz.

El a precizat totodată că USR nu va organiza proteste formale.

 

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Calitatea serviciilor sociale oferite vârstinicilor din Timișoara va fi îmbunătățită printr-un proiect european de o jumătate de milion de euro

Direcția de Asistență Socială din cadrul Primăriei Timișoara se dotează cu două noi autovehicule destinate…

2 ore ago

Dumbrăvița chiar își face echipă: după Șeroni și Casap, un alt jucător important a semnat cu echipa

Întărire în atac, acolo unde era mare nevoie, mai ales că formația bănățeană nu a…

3 ore ago

Rata șomajului rămâne la un nivel scăzut, constant, în județul Timiș

Luna ianuarie a adus în Timiș un nivel al șomajului la fel de scăzut ca…

5 ore ago

Vila Internațional revine în administrarea Consiliului Județean Timiș după 20 de ani/VIDEO

Consilierii județeni timișeni au aprobat readucerea Vilei Internațional, imobilul de protocol din zona centrală care…

6 ore ago

Elevii de liceu au o misiune specială: un super-concurs la UPT. Miza este deosebită, admitere fără concurs

Universitatea Politehnica Timișoara invită elevii din clasele XI–XII, împreună cu profesorii coordonatori, să participe la…

7 ore ago

Spectatorii, invitați să vină la sală: cuplaj handbal-baschet, sâmbătă, la sala Constantin Jude

Echipele SCM de handbal și baschet joacă pe teren propriu sâmbătă, 7 februarie. Ambele dispută…

8 ore ago