În dotarea ISU Timiș a întrat, de marți, un nou utilaj performant, care va ajuta la realizarea intervențiilor efectuate. Este vorba de un cap tractor și o cisternă de mare capacitate.
Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a recepționat echipamentul, vital pentru siguranța timișenilor: un cap tractor performant, care va fi utilizat împreună cu o cisternă de 30.000 de litri de apă, destinat intervențiilor rapide și eficiente ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Banat” al Județului Timiș.
Cu ajutorul noii cisterne, echipa ISU Banat va putea interveni mult mai eficient și va dispune de resursele necesare pentru a proteja timișenii.
„Cu această tehnică modernă, ISU Banat va putea acționa fără întârzieri, chiar și în zonele mai greu accesibile, având suficientă apă pentru intervenții prelungite. Este o mare îmbunătățire, având în vedere că multe dintre autospecialele actuale sunt depășite”, a declarat Alfred Simonis, președintele CJ Timiș.
Investiția, în valoare de 820.000 de lei, reflectă angajamentul Consiliului Județean Timiș de a sprijini activitatea ISU Banat și de a contribui la creșterea vitezei de reacție a pompierilor.
Luni 16 martie, în jurul orei 16:40, polițiștii Secției 2 Urbane au fost sesizați cu…
Surprize plăcute pentru cei îndrăgostiți de lectură. Biblioteca Universității Politehnica Timișoara a găzduit, în 16…
Primăria Timișoara continuă programul de reparații și întreținere în unitățile de învățământ din municipiu, început…
Valorile termice maxime vor avea oscilații ușoare în perioada 16 - 29 martie, la nivel…
După un început de 2026 cu 10 puncte din 12 posibile, CSC Dumbrăvița vrea să…
Potrivit BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a VIII-a, realizat în perioada 2-6 martie 2026,…