Străzile Azaleelor, Ștefan Luchian și Iuliu Podlipny, printre ultimele străzi de pământ sau piatră din Ciarda Roșie, au acum covor asfaltic, a anunțat Primăria Timișoara. Astfel, trei kilometri de străzi asfaltate se adaugă la rețeaua de drumuri din cartierul Ciarda Roșie.
Străzile amintite au fost prioritare în programul de investiții al municipalității, iar ca parte a programului de bugetare participativă 2024, timișorenii au votat pentru amenajarea unui mic parc pe strada Ștefan Luchian. Proiectul va fi implementat de municipalitate și va deveni un spațiu verde pentru relaxare și recreere în zonă.
Primăria Municipiului Timișoara a implementat mai multe măsuri pentru îmbunătățirea calității vieții în cartierul Ciarda Roșie. Acțiunile includ amenajarea a 3 kilometri de trotuare și accese pe strada Cocea, înființarea liniei 24 de autobuz, reparații de străzi și locuri de parcare, renovarea curții și terenului de sport de la Școala Gimnazială 20, plantarea a peste 300 de arbori pe aliniamente stradale și în parcuri, acțiuni multiple de salubrizare, instalarea coșurilor ecologice și soluționarea problemelor de iluminat public.
Lângă terenul de antrenament al celor de la Politehnica Timișoara se instalează o serie de…
Primăria Timișoara merge înainte cu propriul spital, municipal, pe care îl propune comunității, alături de…
Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) informează că, în perioada 27 februarie, ora 04.00 –…
Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie concediaţi în urma Ordonanţei…
La doar două zile de la aprobarea unei rectificări bugetare și transferul unor sume de…
Cetățenii interesați de regulile de construire pentru o anumită zonă din oraș le pot consulta…