Consiliul Judeţean Timiş

Institutul Oncologic de la Timișoara nu depinde de adoptarea bugetului de stat. Licitația, gata în următoarele săptămâni

Discutarea și aprobarea bugetului de stat, unul de criză, nu va afecta finanțarea Institutului Oncologic de la Timișoara, ne asigură Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș. Banii sunt acordați prin PNRR, iar procedurile sunt prea înaintate pentru a se mai putea vorbi despre o stagnare a investiției medicale extrem de importante.

Licitația e în curs, e o chestiune de zile până va fi desemnat câștigătorul, spune Simonis. Proiectul nu e legat de aprobarea bugetului, spune Alfred Simonis.

Institutul Oncologii nu are nicio legătură cu proiectul de buget, fiind finanțat din PNRR. Deci nu e niciun obiectiv care este din PNRR, nu are legătură cu proiectul de buget, e licitație, urmează și acolo atribuirea contractului, e o chestiune de zile, două săptămâni. Fiind un proiect foarte mare, așa cum vă spuneam, de 250 de milioane de euro, sunt foarte multe firme interesate și care cert clarificări, probabil, decât să se facă repede înainte și pe aia să se oprească într-o contestație din instanță, cred că e mai bine să se răspundă, să se piardă un pic de timp acum”, a declarat Simonis.

Cel mai important este să se cheltuie cât mai mult din banii disponibili pentru finanțare. Soluția: achiziția din timp a aparaturii medicale, care reprezintă una dintre principalele destinații ale finanțării.

”Provocarea nu va fi să obținem finanțarea pentru că aceasta există. Provocarea este să tragem cât mai mulți bani, dacă se poate toți, până la finalul 2026, termenul limită până la care putem să tragem bani din PNRR, deși există și informații conform cărora s-ar putea prelungi termenul. Dar nu vreau să ne bazăm pe zvonuri și aș mi-ar plăcea ca acest proiect să fie finalizat până la finalul anului 2026. Se poate face asta pentru că mare parte din sumă este pentru aparatură și dotări care pot fi achiziționate în paralel cu construcția: n-ai nevoie să aștepți finalizarea ca să pornești achiziția. Deci ne așteptăm să terminăm spitalul până în 2026. Nu avem niciun fel de risc pentru alocările bugetare”, a mai precizat liderul CJT.

Și alte proiecte importante din Timiș din domeniul infrastructurii au finanțarea sigură, singurul proiect care necesită bani de la buget e stadionul.

De asemenea, descărcarea pe care am aprobat-o ieri în Consiliul de Țian, din A1, prin spatele localității Remetea, funcționând ca o centură ocolitoare pentru Remetea, până în sensul giratoriu de la centura Nord, de la aeroport, are finanțare pe POT (n.r. Programul Operațional Transport), deci nu sunt probleme mari. Deci, singura finanțare din fonduri guvernamentale este cea a noului stadion, pe care vă asigur că nu o să-l oprească nimeni”, a completat Simonis.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Primarul Dominic Fritz e optimist pe tema finalizării lucrărilor la stadionul LEGO: ”Tragem tare să terminăm în toamnă”

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…

7 ore ago

Aquatim are licența de operare reînnoită pentru următorii cinci ani

Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…

7 ore ago

Întreruperi programate la furnizarea apei în Timiș. Iată localitățile afectate

În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

8 ore ago

Nicio surpriză la Lugoj! Voluntari câștigă după trei seturi… simetrice

Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…

9 ore ago

Eveniment special: Festivalul județean de toacă, pricesne și teatru religios „Suflet primenit”

Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…

9 ore ago

Educație pentru Comunitate Teregova – educația care construiește viitorul unei comunități

În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…

11 ore ago