Meteorologii estimează că până spre finalul lunii februarie, temperaturile vor fi mai ridicate decât valorile normale pentru această perioadă, în toată ţara, iar precipitaţiile vor fi deficitare.
Potrivit Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), estimările meteorologice pentru patru săptămâni sunt realizate de către ECMWF – Centrul European pentru Prognoze pe Medie Durată. Este estimată media săptămânală a abaterilor temperaturii aerului şi a cantităţilor de precipitaţii faţă de media perioadei 2005-2024. Fenomenele extreme cu o durată scurtă de manifestare nu pot fi prognozate cu ajutorul acestui produs.
Săptămâna 27 ianuarie – 3 februarie. Valorile termice vor fi cu mult mai ridicate decât cele specifice pentru această perioadă, la nivelul întregii ţări. Regimul pluviometric va fi deficitar în toată ţara.
Săptămâna 3-10 februarie. Temperaturile medii vor fi mai ridicate decât cele normale pentru acest interval, în toate regiunile. Cantităţile de precipitaţii vor fi deficitare în toate regiunile.
Săptămâna 10-17 februarie. Temperatura medie a aerului va avea valori mai ridicate decât cele normale pentru această săptămână în toată ţara. Cantităţile de precipitaţii estimate pentru această săptămână vor fi deficitare în toată ţara.
Săptămâna 17-24 februarie. Mediile valorilor termice se vor situa peste cele specifice pentru această perioadă a anului, în toate regiunile. Regimul pluviometric va avea o tendinţă deficitară şi în acea săptămână.
Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…
Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…
Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…
Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…
Reli este o femeie puternică și curajoasă. Soție, mamă și învățătoare dedicată, ea a dus…
Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, instituție de cultură aflată în subordinea Consiliului…