Un total de nouă dosare de scutire la plata impozitului pentru proprietarii care și-au reabilitat clădirile istorice în care locuiesc au fost aprobate în 2024, pentru reabilitările efectuate în 2023, de Primăria Timișoara. În total, 84 de proprietari care locuiesc în respectivele clădiri au fost scutiți de taxa pe proprietate timp de cinci ani.
Imobilele scutite se află pe str. Carusso nr. 3, str. Mărășești nr. 12, str. Vasile Alecsandri nr. 5, Piața Petru Rareș nr. 1, str. Eugeniu de Savoya numerele 9, 11 (CF 400133 și CF 401773), 12 și 22.
Proprietarii de clădiri istorice din Timișoara care și-au renovat imobilul în 2024 pot solicita scutirea de la plata impozitului până la 31 martie 2025. Aceasta pentru cele renovate anul trecut.
„E un semnal încurajator pentru Timișoara această creștere constantă de la an la an a numărului clădirilor istorice reabilitate. Le mulțumesc proprietarilor pentru efortul lor care face posibil ca generațiile viitoare să trăiască într-un oraș care își prețuiește moștenirea arhitecturală și istorică”, a spus primarul Dominic Fritz.
Facilitatea este valabilă timp de 5 ani consecutivi și reprezintă o formă de sprijin pentru cei care investesc în întreținerea și protejarea patrimoniului arhitectural al orașului.
Pentru a beneficia de scutire, lucrările trebuie să fi fost recepționate până la 31 decembrie 2024. Aceasta rămâne valabilă și în cazul soțului supraviețuitor sau al moștenitorilor legali. În cazul înstrăinării clădirii, noul proprietar nu va putea beneficia de scutire.
Solicitarea poate fi depusă fizic la Primăria Timișoara, C.D. Loga, nr. 1, Camera 12, online pe Portalul Unic sau prin email la primariatm@primariatm.ro. Documentele necesare și serviciul online sunt disponibile aici: https://servicii.primariatm.ro/acordarea-facilitatilor-fiscale-plata-impozitelor-cladiri-crestere-calitate-arhitectural-ambientala
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…