Politica

Guvernul Ciolacu 2 rezistă! Moţiunea “suveraniştilor” a căzut cu brio

Parlamentul a respins, vineri, în ședință comună, moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu iniţiată de partidele “suveraniste” AUR, S.O.S. România şi POT. Au fost doar 147 de voturi pentru moţiune, mai puţine chiar decât numărul semnatarilor.

Pentru a fi adoptată, moţiunea de cenzură, semnată de 155 de parlamentari AUR, SOR şi POT, avea nevoie de votul majorităţii parlamentarilor, respectiv 233 de voturi favorabile. A primit însă 147 voturi, mai puţine chiar şi decât numărul semnăturilor. S-a înregistrat şi un vot “contra”.

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

PSD a decis să voteze bugetul, dar va introduce mai multe amendamente. Sorin Grindeanu i-a trimis o scrisoare acidă lui Ilie Bolojan

Membrii Consiliului Național al PSD, întruniţi duminică în şedinţă, au decis ca PSD să voteze…

9 ore ago

Unde se ia programat apa la început de săptămână: Jebel, Buziaș, Cărpiniș și alte localități

În zilele viitoare, Aquatim va efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

14 ore ago

Studiu pe piața imobiliară timișoreană: mai sunt terenuri pentru construcții la 20 de euro pe metrul pătrat

Conform datelor cuantificate de cei de la Valoreasy, în cadrul unei analize derulate pe piața…

17 ore ago

Începând de mâine, autobuzul M39 va avea capăt de linie la Foeni, nu la Otelec

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) transmite că, începând de luni, 16 martie, vor interveni…

17 ore ago

Început bun, final cu emoții! Timișoara bate Tg. Jiu la un punct diferență

SCM Politehnica era favorită certă în fața unei echipe ce avea o singură victorie în…

17 ore ago

La Muzeul Apei are loc evenimentul O lume într-o picătură

Fundația de Abilitare Speranța, prin programul UnLoc, și Fundația Aquatim, prin Muzeul Apei, organizează evenimentul…

17 ore ago