Politica

Nicolae Robu rămâne fără funcţia de consilier personal al lui Alfred Simonis. La fel şi Titu Bojin

Nicolae Robu nu îl va mai consilia pe preşedintele Consiliului Judeţean, Alfred Simonis. Cel puţin nu legal, fostul primar al Timişoarei fiind nevoit să plece din poziţia pe care o deţine. La fel se va întâmpla cu un alt consilier personal al lui Simonis, Titu Bojin.

Autointitulat chiar şi astăzi pe pagina sa de Facebook „fanatic al muncii”, Nicolae Robu (va împlini 70 de ani în luna mai) este obligat să-şi vadă de pensie. Potrivit unei noi prevederi legale, el va trebui să plece din funcţia de consilier personal al preşedintelui CJ Timiş, Alfred Simonis.

“A. Potrivit dispozițiilor art. IV din OUG nr. 9/2025:*

La articolul 38 din Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, după alineatul (9) se introduce un nou alineat, alin. (10), cu următorul cuprins:

(10) Raportul de muncă al personalului contractual plătit din fonduri publice în conformitate cu prezenta lege, care îndeplinește condițiile de pensionare și pentru care a fost emisă decizia de pensionare, încetează de drept, în condițiile art. 56 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, chiar dacă salariatul a solicitat suspendarea plății pensiei.”, este modificarea legală care nu îi mai permite lui Robu să rămână consilier al lui Simonis.

Acelaşi lucru se va întâmpla şi cu Titu Bojin (72 de ani va împlini în luna mai), un alt consilier al lui Simonis.

Ca amănunt de culoare, Robu şi Bojin, în calitate de şefi ai PNL Timiş, respoectiv PSD, Timiş, au fost copreşedinţi ai USL Timiş.

Alfred Simonis a confirmat laconic informaţia de mai sus.

 

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Revedere după doar câteva zile cu Potaissa! De această dată miza este imensă: calificarea în semifinalele Cupei

Handbaliștii alb-violeți întâlnesc Potaissa Turda, în sferturile de finală ale Cupei României. Partida va avea…

2 ore ago

Lansare proiect ”CONSTRUIRE ȘI DOTARE GRĂDINIȚĂ PP IN REGIM P+2E ÎN COMUNA MOȘNIȚA NOUĂ”

Comuna Moșnița Nouă anunță începerea proiectului ”CONSTRUIRE ȘI DOTARE GRADINIȚĂ CU PROGRAM PRELUNGIT IN REGIM…

3 ore ago

Sfidare totală. Curtea Constituțională amână pentru a cincea oară o decizie pe pensiile magistraților

Curtea Constituțională a decis, miercuri, să amâne încă o dată, pentru a cinea oară, decizia…

4 ore ago

Pe ce rute vor circula, din 1 martie, de la Timișoara noile garnituri de tren Alstom. Vor face 12 ore până la București

Călătorii timișoreni pe calea ferată vor avea parte, în premieră, de noile garnituri de tren…

4 ore ago

Tupeu. Prins la volan în zona pietonală din centrul Timişoarei cu permis auto fals

Polițiștii locali au depistat un bărbat din Ciacova conducând în zona pietonală din centrul Timișoarei…

4 ore ago

Echipele de robotică ale liceelor timișorene au avut un parcurs excelent la FIRST Tech Challenge

Echipele timișorene au avut parcursuri excelente în cadrul etapei regionale a FIRST Tech Challenge –…

4 ore ago