Facultatea de Arte și Design din cadrul Universității de Vest din Timișoara participă la Milano Design Week 2025, în cadrul programului internațional We Will Design, organizat de BASE Milano. Proiectul românesc, intitulat „Sinergia formelor”, marchează cea de-a cincea participare consecutivă a designului românesc la acest eveniment de anvergură, fiind realizată cu sprijinul Institutului Român de Cultură și Cercetare Umanistică de la Veneția.
Expoziția are loc în perioada 5–14 aprilie, fiind deschisă publicului în intervalul 7–13 aprilie, și reunește creațiile studenților și cadrelor didactice de la Departamentul de Design și Arte Aplicate – Design și Departamentul de Arte Vizuale – Sculptură din cadrul FAD UVT. Proiectul este condus Diana Andreescu, decanul Facultății de Arte și Design, și este coordonat de cadrele didactice Carla–Cezara Pădurean, Claudia–Cristina Feti, Bogdan Raţă și lDan Vişovan.
Proiectul „Sinergia formelor” propune o instalație expozițională inovatoare, ce explorează mișcarea, colaborarea și evoluția interdisciplinară. Inspirată de geometria liniară și de un limbaj vizual modular, instalația construiește o experiență captivantă care reflectă interconectarea dintre disciplinele Design Grafic, Design de Produs și Sculptură.
Prin colaborare, studenții și profesorii facultății transformă spațiul expozițional într-un teren al dialogului artistic și conceptual, în acord cu tema generală a programului We Will Design 2025 – „Making Kin”. Tema din acest an îndeamnă la regândirea relațiilor umane și non-umane, a legăturilor afective bazate pe alegeri conștiente și afinități comune.
We Will Design este o platformă internațională care promovează designul emergent și colaborările educaționale globale, oferind un cadru de testare pentru noi forme de creație și reflecție asupra lumii contemporane. Prin această participare, Facultatea de Arte și Design din Timișoara își reconfirmă poziția ca promotor al inovației și dialogului internațional în designul contemporan.
Ca oricare alt funcționar public, și directorul PLM Chiș Culiță este protejat de legea românească…
Defuncta A6, devenită între timp drum expres, care va lega Drobeta Turnu Severin și Lugoj,…
Mugur Preda a fost desemnat antrenorul anului, în ancheta organizată de Federația Română de Rugby.…
În 1914, chiar în mijlocul groazei Primului Război Mondial, s-a întâmplat ceva aproape de necrezut:…
Scrisoare pastorală la sărbătoarea Nașterii Domnului 2025 Iubiți frați și surori în Cristos! Să-L așteptăm,…
† IOAN Din mila lui Dumnezeu, prin grația Scaunului apostolic al Romei și voința Sinodului Bisericii…