Sport

Greu de învins! CSS Bega Timișoara se califică fără înfrângere la turneul final al Campionatului Național U13

Echipa de volei feminin U13 a clubului CSS Bega Timișoara s-a calificat, de pe primul loc al seriei semifinale F, la turneul final al Campionatului Național.

Tinerele jucătoare antrenate de Cerasella Șerban și Traian Cionca au încheiat fără înfrângere turneul semifinal, seria F, cu patru victorii din tot atâtea partide.

CSS Bega Timișoara a cedat un singur set în cele patru meciuri disputate pe propriul teren, în Sala Mircea Albu, în fața echipei Colegiului Național Nicolae Titulescu din Craiova. Celelalte partide au consemnat victorii în minimum de seturi pentru gazde, cu CS Victoria Nădlac, ACS Viitorul Florești, respectiv CSS Blaj.

Este a doua prezență consecutivă a echipei de mini-volei, sub 13 ani, la turneul final. În sezonul trecut, cu generațiile 2011-2012, clubul bănățean a ocupat locul șase în clasamentul final la nivel național.

Turneul final la categoria U13 va avea loc în perioada 4-8 iunie, locul de desfășurare urmând a fi stabilit ulterior de către Federația Română de Volei.

Echipa timișoreană a fost alcătuită la acest turneu din următoarele jucătoare: Alexandra Polgar, Bianca Trancă, Ioana Butu, Ilinca Goleț, Mara Popa, Sophia Tayti, Alessia Popescu, Lorena Franț, Alexandra Popa, Antonia Ivan, Elisa Crișan și Iulia Trancă.

Imediat după încheierea turneului, Bianca Trancă s-a alăturat lotului național U16 feminin ce se pregătește până pe 24 aprilie la Târgu Mureș. Tânăra sportivă de la CSS Bega a fost convocată pentru acest stagiu de pregătire efectuat în vederea participării echipei naționale la turul 2 de calificare pentru Turneul Final al Campionatului European ce va avea loc în Slovenia, la Maribor, în perioada 24-28 aprilie.

Rezultate complete:

CSS Blaj – ACS Floresti 3-1 (23-25, 25-14, 25-17, 25-22)
CSS Bega – CS Victoria Nădlac 3-0 (25-19, 25-22, 25-22)
CS Victoria Nădlac – CNNT Craiova 3-1 (25-10, 25-9, 22-25, 25-15)
CSS Bega – CSS Blaj 3-0 (25-6, 25-17, 25-12)
CSS Blaj – CNNT Craiova 3-2 (25-15, 25-18, 12-25, 24-26, 15-13)
CSS Bega – ACS Viitorul Floresti 3-0 (25-7, 25-4, 25-17)
CNNT Craiova – ACS Viitorul Floresti 3-1 (25-23, 16-25, 25-10, 25-17)
CS Victoria Nădlac – CSS Blaj 3-1 (25-13, 25-10, 20-25, 25-13)
CS Victoria Nădlac – ACS Viitorul Florești 3-1 (25-10, 18-25, 25-12, 25-2)
CSS Bega – CNNT Craiova 3-1 (25-11, 25-10, 17-25, 25-11)

Clasament Turneu Semifinal, Seria F

1. CSS Bega Timișoara 12p
2. CS Victoria Nadlac 9p
3. CSS Blaj 5p
4. CNNT Craiova 4p
5. ACS Viitorul Floresti 0p

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Să nu uitați, din 19 ianuarie puteți plăti taxe și impozite la Timișoara. O puteți face la casierie, online, la poștă sau la SelfPay

Primăria Timișoara are grijă de contribuabilii săi, și pentru ca aceștia să nu uite, le…

15 minute ago

Lucrările la stadionul LEGO se reiau pe 19 ianuarie, anunţă Cosmin Tabără

Fostul viceprimar al Timișoarei, Cosmin Tabără, actual vicepreşedinte al Agenției Naționale pentru Sport, spune că…

2 ore ago

Reforma administrației, pusă în dezbatere publică. Guvernul taie 10% din cheltuielile de personal prin concedieri, reduceri de sporuri sau reorganizare

Ministerul Dezvoltării a pus marți noapte în dezbatere publică proiectul de lege privind reforma administrației…

2 ore ago

În comuna Ghiroda a început colectarea brazilor de Crăciun

Pentru cei care au avut brazi naturali de Crăciun, Primăria Ghiroda asigură colectarea acestora. Campania…

3 ore ago

Publicul e așteptat la concertul „Voices & Visions” susţinut de Orchestra Facultății de Muzică și Teatru

Orchestra Facultății de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest din Timișoara susține astăzi Concertul „Voices &…

4 ore ago

CCIA Timiș începe calendarul programelor de formare profesională cu o serie de cursuri solicitate pe piața muncii

Camera de Comerţ, Industrie și Agricultură Timiş prin Direcția Formare Profesională organizează o serie de…

4 ore ago