Administratie

În luna mai am putea cunoaște executanții autostrăzii Timișoara – Moravița

Licitațiile pentru autostrada Timișoara – Moravița ar trebui finalizate în luna mai, a declarat ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu. El se declară mulțumit și de evoluția lucrărilor pe noul drum de legătură cu autostrada A1, care pornește de la bifurcația spre Sânandrei.

Prezent în orașul de pe Bega, Grindeanu spune că în curând vom putea ști și cine se va ocupa de noua autostradă spre Serbia, aceasta urmează să ofere o valoare și mai mare pentru Centura Vest de ocolire a Timișoarei.

”Mă aștept ca în această primăvară, undeva în luna mai, să se termine licitațiile pentru cele două loturi de la Timișoara la Moravița, știți că sunt în licitație. Sper că lucrurile să meargă bine și pentru că să avem câștigători și tot ceea ce ne-am propus, și anume inclusiv Timișoara – Moravița, dincolo de Centura de Vest, pe care știți că am semnat deja contractul, să putem să punem lucrurile în aplicare”, a declarat Sorin Grindeanu.

El spune că și pe noul drum de legătură cu A1 se lucrează din plin. Lucrările urmează să fie finalizate în august, conform ministrului.

”Lucrurile merg bine și pe descărcarea de la Sânandrei, ne așteptăm undeva în vara acestui an să fie finalizată, progresul e cam la 50 și ceva la sută. Deci undeva în august cred că se va finaliza”, a mai transmis Grindeanu.

De asemenea, pe Margina – Holdea, ”tunelurile pentru urși” se construiesc în ritm accelerat.

”Celebra bucată lipsă de la Marginea la Holdea se lucrează, așa cum probabil că ați văzut se lucrează cu peste 500 de muncitori, sunt vreo 200 de utilaje, se lucrează 24 din 24, astfel încât anul viitor, conform contractrului să dăm în circulație și această bucată lipsă de la A1”, a încheiat Grindeanu.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Bilanț pe plus la Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în 2025

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a avut un nou an bun. 2025 a…

2 ore ago

Prin ADR Vest sunt oferite 800.000 de euro pentru dezvoltarea mobilității urbane

Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest (ADR Vest) a publicat în consultare publică Ghidul solicitantului pentru…

2 ore ago

Mai avem doar o săptămână până vom putea circula prin Pasajul Solventul/VIDEO

Prin Pasajul Solventul vom circula cu automobilul peste o săptămână, dar aceasta doar în regim…

3 ore ago

Bandă desenată realizată de studenții de la Grafică, în expoziție la Muzeul Național de Artă Timișoara

Începând de astăzi, Muzeul Național de Artă Timișoara și Consiliul Județean Timiș invită publicul la…

3 ore ago

Se desfiinţează oficial Direcţia PLMSTF din Primăria Timişoara. Celebrul Culiţă Chiş rămâne fără slujbă, dar promite că „se va întoarce într-o zi”

Joi, 18 decembrie, Consiliul Local se întruneşte într-o şedinţă de plen extraordinară, unul dintre punctele…

4 ore ago

Femeie omorâtă pe trecerea de pietoni de un șofer de… 74 de ani!

O femeie nu a mai ajuns acasă miercuri dimineața, fiind omorâtă chiar pe trecerea de…

5 ore ago