sentinta justitie
Curtea Supremă a admis recursul împotriva deciziei Curții de Apel Ploiești, care a suspendat hotărârea Curţii Constituţionale de anulare a alegerilor prezidențiale din 2024. Această decizie este definitivă, astfel că alegerile prezidenţiale din luna mai se vor desfăşura potrivit programului stabilit.
Joi, un judecător de la Curtea de Apel Ploieşti a luat o decizie mai mult decât bizară, admiţând o cerere prin care se solicita suspendarea hotărârii CCR din 6 decembrie 2024 de anulare a alegerilor prezidenţiale. Decizia a bulversat întreaga ţară, sprea marea satisfscţie a “suveraniştilor”. Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti a făcut imediat recurs. Acesta a fost judecat cu celeritate la Înalta Curte de Casație și Justiție, care a luat decizia aşteptată, respectiv a admis recursul împotriva sentinței date de judecătorul Curții de Apel Ploiești.
Cu alte cuvinte, turul doi nu mai vine înapoi, iar alegerile prezidenţiale din luna mai se vor organiza potrivit programului stabilit.
A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…
Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…
Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…
Universitatea de Vest Timișoara își propune, an de an, să fie alături de elevi și…
Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…
Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…