Eveniment

Accesul publicului e gratuit de Ziua Internațională a Copiilor la Muzeul Naţional al Banatului

Timp de o zi, atât copiii, cât și părinții sau bunicii lor au acces gratuit la expozițiile organizate de Muzeul Național al Banatului Timișoara. Femeia Belle Epoque Istoria Militară a Banatului, Mănăstirea Cisterciană de la Igriș sau Spațiile Orăvitzan sunt evenimentele care își așteaptă vizitatorii.

Duminică, 1 iunie, părinții se lasă conduși de copiii lor, iar muzeul își scoate pantofii de lac și se încalță cu teniși de joacă. De la 10:00 la 18:00, la Muzeul Național al Banatului e intrare liberă pentru toată lumea – de la copiii cu ochi mari, până la bunici cu chef de poveste.

”Începi cu „Femeia Belle Époque”, unde rochiile par că tocmai au coborât de pe scări în spirală, cu evantaiul bine ținut și cu un parfum care încă plutește prin aer.

Apoi dai peste „Istoria Militară a Banatului”, cu săbii care știu ce-i onoarea, cu uniforme care au văzut fronturi și cu eroi care n-au apucat selfie-uri. La „Mănăstirea Cisterciană de la Igriș”, piatra păstrează liniștea veacurilor, iar fiecare colțișor pare că așteaptă un călugăr poet să-i recite ceva în latină. Închei în Spațiile Oravitzan, unde liniștea n-are voie să plece, iar lumina stă cuminte între forme, de parcă ar fi în vacanță de vară la bunici”, transmite Muzeul Național al Banatului Timișoara.

 

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

49 de minute ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

3 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

3 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

4 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

4 ore ago

Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă

Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean…

5 ore ago