Sport

Dumbrăviţa vrea să se agaţe de ultimul tren

CSC Dumbrăviţa se pregătește de ultima deplasare din faza play-out a Ligii 2. În runda a 6-a, joacă pe terenul liderului Grupei A, Corvinul Hunedoara. Meciul e programat sâmbătă, de la ora 11.00, în Complexul Sportiv „Corvinul 1921 Hunedoara” și va fi transmis de gazde pe canalul de YouTube – Corvinul TV.

Înaintea meciului, managerul secției fotbal al clubului bănăţean, Florin Macavei, a transmis un mesaj clar legat de modul în care se vor aborda partidele rămase până la final:

„Din fericire pentru noi, încă suntem la mâna noastră. Am avut discuții în club în aceste zile, atât cu staff-ul tehnic, cât și cu toți cei responsabili, iar mesajul e clar: mergem să ne jucăm șansa la fiecare meci! Sper să ne agățăm de ultimul tren, trebuie să dăm totul, să nu rămânem cu regretul că poate nu am făcut ceva. Mergem să câștigăm la Hunedoara, la fel și la meciul de acasă cu Craiova și apoi să ne salvăm la baraj. Asta vreau să transmit și să le intre la cap tuturor. E ultima speranță, trebuie să ne legăm de ea.

Lăsăm totul în urmă, pentru că nu mai putem schimba nimic, dar trebuie să se scuture fiecare dintre noi, iar din mârțoagă să devenim armăsarul cel puternic, la fel ca în basm. Le-am spus tuturor că mai avem patru meciuri! În subconștientul tuturor trebuie să fie luate în calcul și cele două jocuri de baraj. Să fim cu sufletul și cu mintea pe teren, să câștigăm și să ne salvăm. Ce se va întâmpla mai departe, vom vedea! Dar până la final, pe atitudinea aceasta trebuie să mergem: să câștigăm, să câștigăm, să câștigăm! La un moment dat, am demonstrat că avem acest spirit și e la îndemâna noastră să reușim și de această dată!”.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în eșalonul secund și de fiecare dată rezultatul a fost același, 0-0. S-a întâmplat pe 12 august 2023, în etapa a 2-a a sezonului 2023/2024, la Dumbrăvița, și apoi pe 26 octombrie 2024, la Hunedoara, în etapa a 11-a a sezonului regular al actualei ediții de campionat.

În clasamentul Grupei A din play-out, Dumbrăviţa este pe ultimul loc, cu 16 puncte, la 3 lungimi de CSM Focşani, care stă în această rundă.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

5 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

8 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

10 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

11 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

11 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

12 ore ago