Politica

Marilen Pirtea le dă mandat parlamentarilor liberali de Timiș: ”Modernizăm Timișul”

Marilen Pirtea anunță că mandatul cerut parlamentarilor de Timiș din partea PNL să susțină investițiile din bani publici realizate în județ. Poziția vine după apariția informațiilor despre tăierea de la finanțare a proiectului noului stadion de la Timișoara.

Deputatul cere celor doi reprezentanți liberali din Parlamentul României, adică … lui și fostului său șef de filială, bihoreanul Vasile Blaga, să fie fermi în susținerea investițiilor guvernamentale din Timiș. Sunt proiecte strategice în domeniul medical, al infrastructurii rutiere și feroviare, în domeniul infrastructurii sportive sau din rețeaua educațională, dar și alte obiective importante

La preocuparea publică față de acest subiect, dar și față de altele similare, care privesc investițiile din Timiș, filiala PNL Timiș va avea, fără nicio ezitare, o reacție plină de claritate, în sensul apărării integrale a tuturor investițiilor guvernamentale pentru Timiș. Este vorba de mai multe astfel de noi proiecte strategice, în domeniul medical, al infrastructurii rutiere și feroviare, în domeniul infrastructurii sportive sau din rețeaua educațională, dar și alte obiective importante, aflate deja în derulare, cu etapte mai mult sau mai puțin avansate. „Modernizam Timisul – Dezvoltam comunitățile” – acesta este mandatul parlamentarilor PNL din Timiș, cu susținerea tuturor aleșilor locali PNL, iar proiectele strategice de investiții sunt parte importantă a proiectului liberal”, transmite Pirtea.

Timișul aduce cei mai mulți bani din teritoriu la buget, iar investițiile promise sunt pe drept meritate. Pirtea anunță deja că Bolojan e noul premier, iar acestuia i se va cere să deruleze investițiile deja lansate.

Județul Timiș este pe primul loc în țară, în topul județelor, prin contributivitatea la bugetul național, iar o politică de reducere a ritmului investițiilor, aplicată prin tehnica „flat”, prin măsuri de austeritate nediferențiate, similare pentru toate județele, va provoca efecte de recul socio-economic și al nivelului de trai, mai ales acolo unde creșterea este organică și dinamica economică este ascendentă, cum se întâmplă în cazul Timișului. Blocarea investițiilor va avea ca efect doar subminarea potențialului Timișului, pol de creștere al vestului. Vom cere și vom face tot ce va ține de noi pentru ca viitorul Guvern, cu Ilie Bolojan premier, să mențină integral setul de investiții bugetate, pe cât va fi posibil. Județul nostru merită investițiile promise, oamenii de aici sunt merituoși, știm foarte bine. Ne vom lupta pentru aceste investiții.

 

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Contractul de închiriere a fostei florării din Piața Operei către o asociație din Giarmata a fost contestată de PNL la Prefectură

Disputa pe hotărârea de consiliu local care aproba alocarea fostei florării din Piața Operei către…

56 de minute ago

Doi tineri viole(n)ți au fost reținuți în cazul bătăii din Complex

În urma investigațiilor efectuate de către polițiști, au fost identificați doi tineri de 22 de…

O oră ago

Încep înscrierile la cea de a noua ediție a proiectului „LA PAS – Educație pentru schimbare”

Zece proiecte care promovează consumul responsabil, alimentația sănătoasă, combaterea risipei alimentare și moda sustenabilă vor…

2 ore ago

La Timișoara se plătesc cele mai mici chirii, raportat la veniturile realizate de chiriași

Timișorenii care stau în chirie într-un apartament din oraș beneficiază, ca urmare a nivelului chiriilor…

3 ore ago

Timişoara are Registru Local al Spațiilor Verzi. Aproape 180.000 de arbori și 627 de hectare inventariate

Aproape 180.000 de arbori și 627 de hectare de zone verzi sunt inventariate în Registrul…

5 ore ago

Politehnica se pregătește de mâine în Antalya, acolo unde va juca următoarele trei partide amicale

În perioada 3-14 februarie Politehnica va efectua cantonamentul de iarnă în regiunea Antalya, din Turcia.…

6 ore ago