Primăria Timişoara

Timișoara a lansat, în sfârșit, licitația pentru proiectarea și construirea campusului școlar dual

Primăria Timișoara reușește, în sfârșit, să lanseze licitația pentru proiectarea și construirea campusului școlar al Timișoarei, care ar urma să se realizeze cu bani din PNRR. Cu spectrul de a nu finalizat în timp util campusul, consorțiul din spatele inițiativei are timp până anul viitor, pe 30 septembrie, să ducă inițiativa la capăt.

Noul campus va avea 36 de săli de clasă și laboratoare, cămin pentru 100 de elevi și studenți, mediatecă, sală și teren de sport și un centru digital.

În baza proiectului, municipalitatea va ridica un campus de patru etaje unde vor funcționa 24 de săli și laboratoare preuniversitare, 12 săli și laboratoare universitare, laboratoare de biologie și chimie, ateliere pentru construcții, electrice, electronică și telecomunicații, industria apei, mecanică, robotică și horeca, precum și o mediatecă și un centru digital. În ceea ce privește cazarea tinerilor, terenul de 3 hectare pus la dispoziție de Primărie permite amenajarea a încă două cămine. Investiția include, de asemenea, o aulă de 300 de locuri, sală mare de sport, teren de sport în aer liber amenajat pe acoperiș și un parc de 2 hectare, de care vor beneficia și locuitorii din zonă”, a anunțat Primăria Timișoara.

Investiția din bani europeni a fost inițiată prin Consorțiul Regional pentru Învățământ Dual Vest Timișoara, suma necesară proiectului fiind de 21 de milioane de euro. Consorțiul este coordonat de Universitatea Politehnica Timișoara – lider de proiect – și este format din 31 de parteneri: Primăria Timișoara, Universitatea Politehnica Timișoara, Universitatea de Vest Timișoara, Universitatea de Științele Vieții Regele Mihai I Timișoara, Inspectoratul Școlar, 7 licee, 16 companii și 3 asociații ale mediului de afaceri.

Valoarea contractului este estimată la 141.018.028 lei (TVA inclus), iar termenul de implementare ar urma să fie de 18 luni, din care 4-6 luni pentru proiectare și 12-14 luni pentru execuție. Câștigătorul va fi desemnat în baza celei mai bune oferte calitate-preț.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Cât de mult folosiți Inteligența Artificială? UVT vrea părerea studenților pe această temă

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) derulează un nou studiu de percepție din seria de…

7 ore ago

O nouă microședință de plen la CLT. A fost aprobată lansarea cererii de finanțare a reabilitării la Generală 16

O ședință blitz, de două minute, a Consiliului Local Timișoara, a rezolvat problema ”legislativă locală”…

7 ore ago

Lucrările de reabilitare a căii ferate dintre Timișoara Est și Ronaț Triaj au ajuns la 20 la sută/FOTO

Pe un alt lot din traseul de cale ferată dintre Caransebeș și Arad, din zona…

7 ore ago

Județul Timiș, promovat cu succes timp de mai multe zile în capitala Serbiei

Cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, echipa Visit Timiș, în parteneriat cu asociația HORETIM au încheiat…

8 ore ago

În câteva zile demarează lucrările de extindere la patru benzi a drumului județean dintre DN 69 și Sânandrei

În scurt tip, drumul care leagă DN 69, Timișoara – Arad, de Sânandrei intră în…

8 ore ago

Un celebru medic din Timișoara este încă judecat pentru un accident în urma căruia o persoană a murit, produs în 2018

Unul din cei mai cunoscuți medici din Timișoara, și nu numai de aici, încă așteaptă…

9 ore ago