Administratie

Consiliul Județean Timiș va asigura banii necesari pentru conectarea la electricitate a Centrului de Mari Arși Timișoara

Suma de 2,1 milioane de lei va ajunge, din bugetul județului, la Centru de Mari Arși, care se ridică lângă Spitalul Județean Timișoara, pentru a asigura conectarea unității medicale la rețelele de curent electric. Suma respectivă nu era prevăzută în contractual de finanțare.

De obicei, autoritățile locale unde se ridică o astfel de unitate medicală se ocupă de conectarea la utilități. Astfel se va întâmpla și cu Centrul de Mari Arși Timișoara.

Consilierii județeni timișeni au realizat o rectificare de buget pentru a asigura suma necesară, este vorba de 2,1 milioane de lei. De asemenea, un milion de lei va merge de la suma pentru extinderea secției de Terapie Intensivă care este extinsă în acest moment la același spital.

„Pe programul de investiții, am alocat peste trei milioane de lei, din economiile pe care le avem în acest moment la achiziția de imobile. Aproape 2,1 milioane de lei merg către Spitalul Județean, pentru lucrarea Ministerului Sănătății, Centrul de Mari Arși, deoarece partea de utilități nu era inclusă în proiect. Pentru racordarea la rețeaua electrică, care presupune și extinderea acesteia, a fost nevoie să intervenim noi și să alocăm această sumă. Iar la programul de dezvoltare, tot pe investiții, din cele 7,5 milioane de lei destinate extinderii ATI la Județean, am alocat 1 milion de lei. Proiectul se derulează pe trei ani, iar pentru acest an considerăm că suma este suficientă”, a spus Marcel Marcu, directorul Direcției de Buget-Finanțe din cadrul CJ Timiș, consilierilor județeni.

După votul consilierilor, Alfred Simonis, președintele CJT, a precizat că astfel de vești bune, legate de domeniul medical vor veni și în perioada viitoare.

Noul centru va oferi posibilitatea tratării în șase paturi pentru mari arși, șase paturi pentru arși intermediari și post-critici, precum și cinci paturi pentru microchirurgie și chirurgie reconstructivă. De asemenea, va fi amenajată și o secție ATI cu 27 de paturi, spații conexe (sterilizare, farmacie, spații administrative și logistice, spații tehnice) și un heliport. Proiectul are o valoare de 66 de milioane de euro, în urma unui împrumut guvernamental cu Banca Internaţională de Reconstrucţie şi Dezvoltare (BIRD).

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

STPT va circula cu program special în noaptea de Revelion

Timișorenii care pleacă de acasă pentru a sărbători Revelionul în centrul orașului, la prieteni sau…

O oră ago

Magazinele PPC vor avea program special în următoarele zile

PPC Energie a anunțat că magazinele companiei, din judeţele Timiş, Caraş–Severin, Arad și Hunedoara vor…

2 ore ago

Garda Forestieră Timișoara a descoperit în Timiș un operator care falsifica datele transmise în aplicația Sumal

În noiembrie 2025, Garda Forestieră Timișoara a avut o nouă lună plină. În zona de…

2 ore ago

Programul Regio Vest rămâne baza. Primăria Timișoara a adunat investiții de 100 de milioane de euro din bani europeni

La final de an, Primăria Timișoara anunță că a atras în 2025 finanțări nerambursabile în…

3 ore ago

CJ Timiș a plătit milioane de lei pentru laptele, biscuiții și merele oferite copiilor din școli

Lunar, de la bugetul județului pleacă spre furnizori peste un milion de lei pentru a…

3 ore ago