autostrada
Rezultatul licitației pentru construirea lotului 2 din autostrada Timișoara – Moravița a fost contestat. Câștigător fusese desemnată societatea PORR, iar Asocierea Strabag – Construcții Erbașu a depus contestație în cadrul licitației.
Lotul 2 Jebel – Moravița face parte din Autostrada A9 Timișoara – Moravița, conntractul fiind pentru proiectare și execuție. Deocamdată, contestația nu a fost înregistrată și de SEAP, dar este înregistrată la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor.
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a desemnat pe 7 iulie câștigătorul contractului pentru construcția Lotului 2 (Jebel – Moravița) din Autostrada Timișoara – Moravița (A9).
PORR CONSTRUCT SRL urma să primească 2,97 de miliarde de lei (fără TVA) și avea la dispoziție 48 de luni, din care 12 luni etapa de proiectare și 36 de luni pentru execuție, pentru finalizarea acestui nou lot de autostradă în lungime de 33,49 km.
Conform contractului, finanțat prin Programul Transport, pe traseu vor fi construite : un pod cu o lungime de 560 m peste calea ferată CF124 și DN58B, două noduri rutiere (DN58B Voiteg și Moravița), două spații de servicii (tip S3), două parcări de scurtă durată, un Centru de Întreținere și Coordonare în proximitatea nodului Moravița.
Contractul mai prevede asigurarea infrastructurii necesare pentru instalarea a minimum 6 stații de încărcare rapidă pentru vehicule electrice în fiecare spațiu de servicii și parcare de pe traseu.
În februarie, au fost depuse 10 oferte pentru construcția lotului 2 (Jebel – Moravița) al Autostrăzii Timișoara – Moravița (A9).
Autostrada A9 Timișoara – Moravița are 72,930 km, fiind structurat în 3 tronsoane: tronsonul 1 intre km 0+000 – km 35+670; tronsonul 2 intre km 35+670 – km 69+160; tronsonul 3 intre km 69+160 – km 72+930.
Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…
De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…
Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…
Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…
Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…
Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…