Noutate interesantă pentru anul școlar 2025/2026! Colegiul Național Bănățean devine Școală Pilot, alături de doar alte 16 unități de învățământ din întreaga țară.
Rezultate excelente, nivelul ridicat al performanțelor școlare și pregătitarea dăscălilor face din Colegiul Național un liceu de renume pe plan național. Începând cu noul an şcolar, se implementează un program special dedicat claselor a XII-a, care pune accent pe: flexibilitate în orar și evaluare, pregătire intensivă pentru Bacalaureat, activități de consiliere și orientare profesională, colaborare directă cu profesori mentori și specialiști din domenii variate.
Programul-pilot este aprobat de Ministerul Educației și se desfășoară într-un cadru inovator, centrat pe nevoile reale ale elevului aflat în a terminal.
„Ne dorim ca elevii noștri de clasa a XII-a să își încheie parcursul liceal într-un mod care le respectă ritmul, le cultivă motivația și îi pregătește cu adevărat pentru pasul următor. Mai multe detalii vor fi comunicate în curând pe site-ul școlii și în ședințele cu părinții și elevii. Acum, ne bucurăm să împărtășim cu voi vestea”, au transmis reprezentanții celebrului liceu timișorean.
Dacă justiţia din România ar funcţiona măcar la 10% din capacitate, pentru Cristian Anton nu…
La Iulius Town Timișoara, primăvara vine cu surprize de Paște dedicate tuturor celor care iubesc…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 02.04.2026, unde se vor executa reparaţii…
Timișoara devine, din 1 aprilie, a patra locație din România pe care Turkish Airlines o…
Şeful Autorităţii Rutiere Române (ARR), Cristian Anton, a fost arestat pentru 30 de zile. Procurorii…
În contextul reţinerii de către DNA a şefului Autorităţii Rutiere Română (ARR), Cristian Anton, deputatul…