Economic

Din minunile infrastructurii românești. CNAIR semnează un nou contract pe lotul 2 Oradea – Arad, dar blochează lotul 1

Cu mare pompă, CNAIR a anunțat semnarea contractului de execuție pentru lotul 2 al Drumului Expres Arad – Oradea. Interesant este că semnarea vine la doar o săptămână după ce a fost blocată demararea lucrărilor pe lotul 1, pe motiv de lipsă de bani.

Asocierea Onur Taahhut Tasimacilik Insaat Ticaret VE Sanayi AS (Turcia) – Straco Holding SRL (România) are la dispoziție 24 de luni și 2,76 miliarde de lei (fără TVA) pentru a finaliza cei 39,7 km ai lotului 2, de la Salonta la Chișineu Cris.

Proiectul include 26 de lucrări de artă, dintre care un pod de 1.091 m peste Crișul Alb, un drum de legătură cu infrastructura din Ungaria (10 km) și punctul de trecere a frontierei la Salonta.

Întregul proiect al Drumului Expres Arad – Oradea însumează 120,47 km și este compus din 3 loturi. Lotul 1 (Oradea – Salonta) are 33,7 km, la care se adaugă drumul de legătură la DN79 (5,3 km), contractul fiind semnat în data de 29.05.2025. Lotul 2 (Salonta – Chișineu Cris) are

39,7 km, la care se adaugă drumul de legatură până la granița cu Ungaria (10 km). Lotul 3 (Chișineu Criș– Arad) are 47,07 km, la care se adaugă drumul de legatură cu zona industrială Arad Vest (2,9 km). Aici, în prezent există o contestație în curs de soluționare la CNSC.

Acest nou drum de mare viteză face parte din coridorul strategic care va asigura legătura între Marea Baltică, Marea Neagră și Marea Mediterană, urmând a constitui de asemenea si un pol de atracție pentru traficul de tranzit.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

8 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

11 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

13 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

13 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

14 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

14 ore ago