Economic

Turkish Airlines va lega Timişoara de Istanbul printr-o nouă cursă aeriană

Așteptată de ani de zile la Timișoara, Turkish Airlines a semnat acordul prin care va opera curse aeriene între orașul de pe Bega și Istanbul, a anunțat președintele CJ Timiș, Alfred Simonis. Demararea curselor va avea loc de anul viitor.

“Legăm vestul țării de un nou hub aerian internațional. Începând de anul viitor, Turkish Airlines va opera pe ruta Timișoara-Istanbul. Am purtat mai multe discuții cu reprezentanții companiei turcești iar aceștia s-au arătat încrezători în potențialul județului Timiș, atât din punct de vedere al oportunităților de business, dar și al dezvoltării unor importante proiecte turistice”, transmite Simonis.

Prin această conexiune, Timișoara va avea acces la unul dintre cele mai importante hub-uri aeriene din Europa.

“Această legătură aeriană reprezintă mai mult decât o simplă rută nouă, este o punte directă din Europa spre Asia și Orientul Mijlociu, oferind timișenilor conexiuni rapide către întreaga lume. Totodată, colaborarea cu Turkish Airlines confirmă încrederea pe care marile companii o acordă potențialului de dezvoltare a Timișului”, mai spune Simonis.

Turkish Airlines este în top 10 companii aeriene și acoperă 300 de destinații din întreaga lume.

Compania va începe să opereze din luna aprilie 2026 cu 5 curse săptămânale.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

CCIA Timiș susține cooperarea România-Israel în cadrul unui eveniment de networking

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

12 minute ago

Victor Rebengiuc, Tudor Chirilă, dar şi Lia Savonea, laureaţi ai premiilor Societății Timișoara

Consiliul de conducere al Societății Timișoara a stabilit tradiţionalele premii pentru anul 2025. Printre laureaţi…

O oră ago

Şcoala şi grădiniţa din Urseni, comuna Moşniţa Nouă, vor fi reabilitate energetic. A fost semnat contractul de finanţare

Vineri, primarul comunei Moşniţa Nouă, Gerald Simonis, a semnat contractul de finanțare pentru proiectul „Creșterea…

2 ore ago

Politehnica vrea să își betoneze poarta! Încă un transfer, neașteptat

Moșoarcă - portarul care a dus greul anul trecut și merita mai mult în acest…

3 ore ago

Copilul de 13 ani acuzat de familie a fost preluat de stat, după ce familia nu și-a făcut datoria

Autoritățile statului l-au luat din familie pe băiatul de 13 ani, acuzat că l-a ucis…

3 ore ago

Nu scăpăm de iarnă! Vreme friguroasă în weekend

După câteva zile în care soarele și-a făcut apariția, iar temeparturile au fost mai blânde,…

3 ore ago