Școala Gimnazială Nr. 18 Timișoara a marcat un moment important în parcursul său de implementare a proiectelor europene, prin găzduirea evenimentului de diseminare a rezultatelor proiectului Erasmus+ „Integration of environmental sustainability activities into science education with innovative digital tools” (Blue & Green Schools), 2023-1-TR01-KA220-SCH-000166932.
Acest proiect european are un scop fundamental: formarea elevilor în spiritul protejării naturii ca act de autoprotecție. Pentru a atinge acest obiectiv, proiectul se axează pe:
– Dezvoltarea de conținut digital, mai precis crearea de materiale atractive și adaptate pedagogiei digitale, care să sprijine dezvoltarea competențelor secolului XXI;
– Realizarea unei broșuri tematice care conține 72 de materiale complexe, structurate pe domenii vitale precum biodiversitatea, reciclarea, stresul de mediu și energiile regenerabile;
– Elaborarea unui curriculum cu rezultate ale învățării pentru cele patru subdomenii ale sustenabilității mediului.
Pe 27 octombrie, Școala Gimnazială Nr. 18 a organizat evenimentul de diseminare a rezultatelor obținute până în prezent. Manifestarea a reunit peste 60 de cadre didactice din județ, reflectând interesul crescut al comunității educaționale față de integrarea sustenabilității și a instrumentelor digitale în procesul educațional.
Importanța evenimentului a fost subliniată de prezența reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Timiș și ai Primăriei Municipiului Timișoara, validând astfel relevanța proiectului la nivel local și regional. Printre invitați s-a numărat și Alexandra Recășan, specialist în educație de mediu din partea Teach for Romania.
Școala Gimnazială Nr. 18 Timișoara este unul dintre cei 7 parteneri din proiect, alături de instituții din Turcia (coordonator – Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü), Polonia, Croația, Estonia, Spania și Bulgaria.
Evenimentul de diseminare din 27 octombrie a reconfirmat angajamentul Școlii Gimnaziale Nr. 18 de a împărtăși cunoștințele și instrumentele dobândite prin proiect, contribuind activ la formarea unei noi generații responsabile față de mediu.
Nu cunosc mulți condamnați penal, dar câțiva au ajuns să tragă ponoase ajutând-o pe Poli.…
Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…
Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…
Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…
Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…